Žilina – Michalovce

— Zhrnutie..12.kolo Fortuna ligy MŠK Žilina – MFK Zemplín Michalovce 1:1 (1:1) Góly: 24. Jánošík (z 11 m) – 35.

..12.kolo Fortuna ligy

MŠK Žilina – MFK Zemplín Michalovce 1:1 (1:1)

Góly: 24. Jánošík (z 11 m) – 35. Kvocera. Rozhodovali: Kráľovič – Kováč, Borsányi, ŽK: Boženík, Demiri, Ďuriš – Savvidis, Carillo, Martinez, ČK: 74. Diaz (Žilina), 1861 divákov

Žilina: Holec – Tomič, Kaša, Králik, Sluka – Káčer – Bernát (59. Paur), Diaz – Jánošík, Boženík (68. Balaj), Demiri (84. Ďuriš)

Michalovce: Kira – Rota, Carillo, Soler, M. Kolesár (78. P. Kolesár) – Savvidis – Kvocera (73. Kontouriotis), Žofčák, Martinez, Popovits (80. Vojtko) – Modibo

Zostava Zemplína

Prvý polčas začal opatrne z obidvoch strán. V 5.minúte vyskúšal Kirovu pozornosť strelou spoza 16-tky Jánošík. V 8.minúte sme zahrávali prvý rohový kop, Martinez zatočil loptu na zadnú tyč, kde sa snažil z jednej prekvapiť Savvidis, ale loptu netrafil dobre. V  12.minúte videl Savvidis žltú kartu za faul na Tomiča a domáci mali možnosť zahrávať štandardnú situáciu, ktorú naši stopéri odvrátili. V 16.minúte sme sa dostali k strele na Holeca aj my, strela Kvoceru zvnútra šestnástky smerovala rovno na brankára. V 23.minúte po centri Žiliny do šestnástky videl rozhodca Kráľovič faul Joseho Carrilla na Káčera a ukázal pokutový kop. Jánošík otvoril skóre. 1:0. Po inkasovanom góle naši vôbec nezložili zbrane a pokračovali v pozornom bránení s pokusom o rýchly prechod do útoku. V 35.minúte sme sa postupne dostali až pred 16-tku, kde si vymenili loptu Martinez s Popovitsom, ktorý urobil rýchlu kľučku na Tomica, hodil si loptu za jeho chrbát a prudko centroval, na zadnej tyči z jednej vyrovnával svojim prvým gólom za Zemplín Milan Kvocera. Do konca prvého polčasu ešte zaujala žltá karta mladého reprezentanta Boženíka za faul na Popovitsa zo zadu.  Do šatní išli obe mužstva za nerozhodného stavu.

Druhý polčas začal svižne. Žilina mala niekoľko pološancí, po jednom z rohov musel zasahovať Kira. V 55 . minúte si po jednom z osobných súbojov vykĺbil malíček na ľavej ruky Martin Kolesár, po napravení lekárom Petríkom a zalepení pokračoval v hre ďalej.  V 56. minúte sme sa dostali do protiútoku, pekne mierenú strelu Kvoceru, musel všetkými svojimi centrimetrami vytlačiť na roh brankár Holec.  Okolo 60.minúty sme zatlačili Žilinu a vypracovali si niekoľko sľubných šancí, ale ani jedna neprešla za Holecov chrbát. V 70.minúte vystriedal vyčerpaného Kvoceru grék Kountouriotis, ktorý mal hneď možnosť streliť gól, ale jeho strelu kryl opäť pozorný Holec. V 73.minúte sme videli nešportový moment zo strany domáceho Diaza na Llazarosa Rotu, hlavou napadol Rotu, za ktorý videl od rozhodcu Kráľoviča červenú kartu. Začala sa presilovka Zemplína. Vystriedali sme a do hry poslali Kolesára a Vojtka. V 81.minúte mohol rozhodnúť Peťo Kolesár ale jeho strela tesne minula ľavú žrď žilinskej bránky. Hra sa prelievalia z jednej strany na druhú. Žilinčanom tiekli nervy, padli ďalšie žlté karty na oboch stranách.  Žilina sa ešte dostala do pár šancí, ktoré volali po góle. Zemplín sa snažil rozhodnúť z protiútokov, ale tutovky zostali nevyužité. Rozuzlenie nepriniesol ani 6-minútový nadstavený čas. So Žiliny si odvážame po skvelom kolektívnom výkone bod za remízu 1:1. Videli sme bojovný zápas a bod berieme, aj keď naši futbalisti určite chceli tri.

Vyjadrenia trénerov

Jaroslav Kentoš, tréner Žiliny: „Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu, keď sme polhodinu plnili taktické pokyny, boli sme silní na lopte a podarilo sa nám dať gól. Mali sme ďalšie šance, ale po góle do našej siete prišla do našej hry nervozita. Záver prvého a úvod druhého polčasu boli z našej strany nervózne, mali sme veľa strát v prechode do útoku a hráči robili nevynútené chyby v prechode do útoku. Michalovce sa dostali do hry, my sme boli nervózni. Pomohli nám striedania, vrátili sme sa do zápasu. Duel ovplyvnil hrubo Diaz svojou nedisciplinovanosťou. Disciplína nás doteraz zdobila, upozorňoval som na to a myslím si, že by sme v plnej sile vedeli viac vystupňovať tlak. V oslabení dali chlapci do toho všetko, mali sme aj niekoľko príležitostí, ale tie mal aj súper.“

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: „Videli sme dobrý zápas z oboch strán. Pred zápasom by sme s bodom boli spokojní, ale v zápase sme boli o čosi bližšie k víťazstvu. Je to futbal. Zápas mal bojovnosť, napätie, rozuzlenie, bolo vidieť ochotu hráčov na oboch stranách ísť za víťazstvom. Vedeli sme, čo nás čaká, že Žilina bude silná na lopte, ale vyrovnali sme sa jej. Musím mojim chlapcom poďakovať a pogratulovať, pretože sa oddali na hranici svojich síl, ale bez toho by sme nemali šancu v Žiline uspieť. Odchádzame domov s bodom, takže sme spokojní.“

Tlačová beseda po zápase

Videozostrih Žilina – Zemplín 1:1

Videozostrih Huste.joj.sk

Záznam celého stretnutia Žilina – Zemplín 1:1 (1:1)

Napísali o zápase iné média…

Profutbal.sk, Oslabená Žilina remizovala s Michalovcami, 19.10.2019

Zemplínčania dostali v 1. kole doma od Žiliny tri góly a chceli u súpera podať lepší výkon. Prvý sa predstavil v šanci domáci Jánošík, ktorý v 5. minúte preveril prízemnou strelou pozornosť Kiru. O tri minúty vyskúšal na opačnej strane Holeca volejom Savvidis. Ďalšia dobrá príležitosť v zápase, ktorý mal slušné tempo, prišla v 19. minúte z kopačky Bernáta, ale loptu poslal tesne nad bránku. V 23. minúte prišiel v šestnástke faul Carilla na Káčera, hlavný arbiter ukázal na biely bod a z neho sa o minútu neskôr nepomýlil Jánošík. Boženíkov pokus po polhodine hry vytlačil Kira na roh, ale o päť minút na opačnej strane Popovits zľava odcentroval cez Tomiča pred bránku, lopta prešla cez pokutové územie až na nepokrytého Kvoceru a ten vsietil svoj premiérový zásah v drese Zemplínčanov.

Dobrý futbal pokračoval aj v druhom polčase. V 56. minúte musel Holec vytlačiť na roh výborný pokus Kvoceru, ktorý padal k ľavej žrdi a následne po rohu musel riešiť Modibeho zakončenie. Zemplínčania sa tlačili do druhého gólu, na opačnej strane mohol poslať Žilinu do vedenia hlavičkou striedajúci Paur, no Kira jeho pokus zastavil na čiare. Káčerova strela v 70. minúte nemierila medzi tri žrde a potom sa na ihrisku začalo viac iskriť. V 74. minúte najskôr striedajúci Kontouriotis trafil presne do miest, kde stál pripravený Holec, na opačnej strane však Diaz zbytočnou hlavičkou uzemnil jedného z hostí a videl červenú kartu. Hostia okamžite posilnili útok, začali ešte viac útočiť, ale P. Kolesár v 81. minúte krížnou strelou iba tesne minul ľavú žrď žilinskej bránky. „Šošoni“ sa aj v desiatich pokúšali útočiť, ale Balaj si so zakončením nepotykal. Nadstavovalo sa šesť minút a v nich mal veľkú šancu na gól opäť P. Kolesár, no jeho strelu ešte Káčer tečoval nad vlastnú bránku. Viac zaujímavého sa už neudialo a Žilinčania po remíze s Michalovcami stratili prvé body na vlastnom trávniku v tejto sezóne.

Noviny Zemplina.sk, Remíza MFK Zemplín v Žiline, 19.10.2019

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce remizovali v zápase dvanásteho kola Fortuna ligy v Žiline s MŠK 1:1. Skóre duelu otvoril z pokutového kopu Jánošík, gólová odpoveď prišla v závere prvého polčasu z kopačky Milana Kvoceru. Zverenci trénera Antona Šoltisa sa najbližšie po mesiaci predstavia doma. V nedeľu 27. októbra o 17.00 hod. aj v televíznom prenose RTVS privítajú aktuálneho majstra a účastníka skupinovej fázy Európskej ligy ŠK Slovan Bratislava.

Na umelej žilinskej tráve pred televíznymi kamerami RTVS začali lepšie domáci, ktorým sa darilo hlavne akcie po kridelnych priestoroch. Po jednej z nich sa dostal k zakončeniu z hranice šestnástky Jánošík, Kira ale jeho dobre umiestnenú strelu kryl. Žilinský tlak narastal. V 23. minúte išiel center z pravej strany do pokutového územia a po súboji Boženíka s Carillom hlavný arbiter Kružliak nariadil viac ako spornú penaltu, ktorú Janošík premenil – 1:0. Po uplynutí pol hodiny sa začali viac osmeľovať aj Michalovčania. Tí podnikli rýchlu kontru po ľavej strane, Popovits poslal loptu do „päťky“, kde si ju našiel Milan Kvocera a vyrovnal na 1:1.

Aj úvod druhého polčasu mali lepší Žilinčania. Kira mal čo robiť, aby krátko po jeho začiatku vytlačil gólovú hlavičku Kašu spod svojho brvna. Na druhej strane sa dvakrát vyznamenal brankár Holec. Ten najskôr vytlačil na rohový kop strelu Kvoceru a hneď na to si poradil aj s nepríjemným strieľaným centrom Igora Žofčáka. Tempo hry gradovalo po uplynutí hodiny. Opäť sa vyznamenal brankár Kira, ktorý parádne vytlačil gólovú tutovku striedajúceho Balaja. Viac z hry mali Žilinčania, o prevahu ich ale obral v 74. minúte hlúpym faulom Diaz, ktorý inkasoval priamu červenú kartu. Michalovčania hrali presilovku veľmi umne, čakali na svoju šancu. Tá prišla desať minút pred koncom, strela striedajúceho Petra Kolesára ale o centimetre minula žilinskú žrď. Slovenský mládežnícky reprezentant dostal reparát v nadstavenom čase, keď mu v brejku ponúkol loptu Modibo, jeho zrazená strela iba obtrela brvno a duel tak skončil remízou.

Mskzilina.sk, Michalovce sme v oslabení nedokázali poraziť, body si delíme po remíze 1:1, 19.10.2019

Šošoni sa v súboji proti Michalovciam rozbiehali po reprezentačnej prestávke pomalšie. Nakopol ich až úvodný gól z kopačky Lukáša Jánošíka, po ktorom sme mali aj ďalšie šance na zvýšenie náskoku. Legionármi posilnení východniari ešte pred polčasom gólovo udreli, a tak sme znova museli bojovať o vedúci gól. Po polčase to bolo otvorené na oboch stranách, žltozelení navyše od 74. minúty hrali bez vylúčeného Diaza. Gól napriek snahe oboch tímov už nepadol, a tak si body s Michalovcami delíme.
Tréner Jaroslav Kentoš ostal verný zostave z predošlého zápasu, jedinou zmenou bol na pravom kraji obrany Michal Tomič, ktorý nahradil ďalšieho mládežníckeho reprezentanta Kristiána Valla. Žltozelení pozmenili aj rozostavenie – v strede poľa nastúpil Ivan Diaz a na krídlo sa presunul Besir Demiri, podobne ako v prvom kole na východe.

Prvé zakončenie v zápase patrilo našim, v 5. minúte preletel prudký center od Demiriho k Lukášovi Jánošíkovi, ale na jeho ľavačku bol Kira prichystaný. Na druhej strane kontroval Savvidis, ktorý po rohu tzv. koníčkom vážnejšie neohrozil Dominika Holeca. Oba tímy sa snažili hrať kombinačne, po štvrťhodine hry zakončoval hosťujúci Kvocera iba do náručia nášho brankára. Zaspaté tribúny, ktoré sa podpísali aj pod pomalší rozbeh duelu, prebrala až 23. minúta a súboj v šestnástke Michaloviec, po ktorom sa pískala penalta. Kapitán Miro Káčer išiel po hlavičkovom súboji k zemi, loptu si tak postavil na biely bod Lukáš Jánošík a strelou k tyčke zaznamenal úvodný gól stretnutia i svoj úvodný gól v sezóne – 1:0. Gól nás ešte viac nažhavil, do gólovky sa dostal Demiri, ktorý ešte prihral pred Kirom Robovi Boženíkovi, no Božo vybehnutého gólmana nedokázal prekonať. Udreli tak hostia, agilný a rýchly Popovits sa presadil po našej pravej strane, odcentroval až na vzdialenejšiu tyč, kde sa presadil Kvocera a vyrovnal. Vzápätí sme mohli ísť po dobrom napádaní znova do vedenia, lopta sa po osi Bernát, Diaz dostala k Demirovi, ktorý ale v dobrej pozícii mieril ľavačkou mimo troch žrdí. Pred prestávkou ešte videl žltú kartu Robo Boženík, čo pre neho znamená stopku v nasledujúcom kole proti Trnave.

Po zmene strán naštartoval našu útočnú aktivitu po priamom kope Káčera na zadnej tyči číhajúci Kaša, ktorého hlavičku aj za pomoci brvna upratal na roh Kira. V pozore musel byť aj Holec, ktorý vychytal Kvoceru po brejku súpera. Prvé striedanie šošonov si vyslúžilo potlesk tribún, prvýkrát od návratu sa v ligovom súboji predstavil na domácom trávniku Jakub Paur. Ihneď po príchode sa zapojil do prvej akcie, no do zakončenia sme sa nedostali. Napriek tomu si „Pazur“ počkal na svoju šancu, v 69. minúte sa vložil do centra Sluku, avšak jeho hlavičku zastavil pred gólom reflexívny zákrok Kiru. Opäť sme ožili, loptu si zobral na hranici šestnástky Káčer, jeho prízemná strela iba tesne míňala pravú tyč michalovskej brány. Hostia hrozili po výpadoch – Kountouriotis mieril iba do náručia Holeca. V 74. minúte po prerušenej hre prišlo ku konfliktu Diaza s Rotom, po ktorom ho michalovský obranca slovne napadol, náš krídelník neudržal nervy na uzde a hlavičkou ho poslal k zemi, kde sa Rota ochotne zrútil. Šošoni išli aj oslabení za výhrou, v 84. minúte mal gól na hlave striedajúci Filip Balaj, lopta tesne minula žrď. Záver priniesol emócie, ale gól sme už nevideli. Kentošovci si tak body v dobrom zápase s Michalovcami delia.

Profutbal.sk, 20.10.2019, Koniec suchôt Jánošíka zatienil skrat Díaza: Neovládol som sa

Prvú stratu bodov na domácej pôde v tejto sezóne utrpeli Žilinčania so súperom, od ktorého sa to možno až tak nečakalo. Najmä nie po tom, ako v úvodnom zápase sezóny MŠK vyhral na Zemplíne tromi strelenými gólmi už v prvom polčase. Lenže júlové a októbrové Michalovce sa nedajú vôbec porovnávať. Sú to akoby dve verzie produktu od rovnakého výrobcu. Tá čerstvejšia má oproti staršej mnoho vylepšení.

Kým Žilina nastúpila na sobotňajší zápas až na dve zmeny, z toho jednu vynútenú zranením, v takmer identickej základnej zostave a totožnom rozostavení ako pred tromi mesiacmi, v základe Zemplínčanov bolo až sedem zmien. „Vývojári“ na východe Slovenska zapracovali od domáceho trojgólového debaklu do systému viacero šikovných, najmä zahraničných „súčiastok“ a Michalovce produkujú naozaj pozerateľný futbal. Remízu 1:1 v Žiline si vybojovali právom. Ak by v záverečnej presilovke mysleli viac na útok ako na kontrolovanie cenného bodu, prípadne by pri šanciach Petra Kolesára mali viac šťastia, mohli si spod Dubňa odviezť aj tri body.

Kvalitné slovenské stretnutie
Zápas mal dobré tempo, dostatok šancí a pre nezainteresovaného diváka ponúkol z futbalu veľa. Prispeli k tomu obe mužstvá. „Zápas nemal sto príležitostí, ale mal všetko, čím by mal oplývať. Trochu taktiky na našej strane, lebo sme vedeli, že nemôžeme byť úplne naivní, aby sme hru v Žiline otvorili. Snažili sme sa však o útočnú hru, niekedy aj vo vyššom bránení, aj v strednej zóne. Nebolo to síce o desiatich čistých šanciach na každej strane, ale divák videl, na slovenské pomery, kvalitné stretnutie,“ skonštatoval tréner Zemplínčanov Anton Šoltis.

Jánošík poprosil kapitána
Zápas výrazne ovplyvnili nedisciplinovanosťou dvaja hráči. Grécky krajný obranca hostí Lazaros Rota fauloval v 23. minúte vo vlastnej šestnástke kapitána domácich Miroslava Káčera a rozhodca Kráľovič odpískal penaltu. Žltú kartu za faul však nesprávne udelil španielskemu stopérovi Carrillovi, ktorý bol v súboji úplne nevinne. Nariadenú penaltu namiesto tradičného exekútora Káčera premenil Lukáš Jánošík, pre ktorého to bol premiérový gól v tejto sezóne. „Miro Káčer bol faulovaný a dlhšie na zemi, tak som ho poprosil, aby som mohol zahrať penaltu ja. Vďakabohu, premenil som ju,“ prezradil Jánošík.

Spýtali sme sa ho aj na to, či si chcel premenenou penaltou dať darček k piatkovým meninám. „Nie. Skôr som potreboval streliť gól, pretože sa s tým dlhšie trápim a chcel som to zlomiť. Určite mi to pomôže psychicky, aj keď bol z penalty, len škoda, že nebol trojbodový. Michalovce hrali útočne, zápas sa musel páčiť divákom, ale za stavu 1:0 sme mali šancu, ktorú sme nepremenili, za remízového stavu takisto a aj preto sme nevyhrali,“ dodal Jánošík.

Víťazná séria „šošonov“ na domácom ihrisku sa po sobote zastavila na čísle šesť. Jej zrušenie so žlto-zelenými veľmi nezamávalo. „Ideme od zápasu k zápasu, takže tento neúspech musíme nechať za sebou. Určite si stratu bodov rozoberieme, ale musíme pokračovať ďalej a nepozerať sa na to, že nejaká séria skončila. Máme svoje ciele, ktoré chceme naplniť a ideme za nimi,“ zakončil Jánošík.

Koniec dvaapolročného čakania
Keď už spomíname premiérového strelca na domácej strane, treba spomenúť aj toho za hostí. Michalovčanom sa podarilo iba 11 minút po inkasovanom góle vyrovnať. Popovits naľavo prelstil Tomiča, jeho center prešiel cez šestnástku až na Milana Kvoceru, ktorého nestihol pokryť včas Sluka a trenčiansky odchovanec dal svoj prvý gól po dva a pol roku a celkovo iba tretí v kariére. „Dostal som pekný center od ‚Popa‘, zatvoril som zadnú tyč, čo je mojou úlohou. Konečne sa mi po dlhom čase podarilo skórovať. Mal som veľký problém dať gól, ale snažím sa aj na tréningu na tom pracovať a som rád, že konečne prišiel. Mohol som dať aj druhý gól a už som loptu videl v sieti, ale Holec vytiahol výborný zákrok, musím ho pochváliť,“ prezradil Kvocera po svojom štvrtom štarte za Michalovce.

Jeho tím mal v závere výhodu presilovky, ale zdalo sa, akoby ju veľmi nechcel využiť. „Bola za tým už aj únava. V prvom polčase sme sa dosť nabehali proti domácim, v závere už sme nemali toľko síl na útok. Sme radi za bod, išli sme do Žiliny s týmto zámerom. Mali sme šancu na víťazstvo, ale domáci mali takisto dobré príležitosti, remíza je spravodlivá. Chceme sa dostať do hornej šestky a pracujeme na tom denne. Budeme v tom pokračovať aj naďalej,“ dodal 21-ročný krídelník Michaloviec.

Díaz sa ospravedlnil
Druhý moment, ktorý ovplyvnil zápas, prišiel v 74. minúte. Argentínsky stredopoliar „šošonov“ Iván Díaz mieril s loptou na zahratie rohového kopu, keď mu v tom Rota niečo povedal. Díaz mu to však opätoval nielen slovne, ale aj fyzicky a hlavou udrel Rotu do čela. Síce nie prisilno, ale na červenú kartu to stačilo. Právom. „Ivan oslabil mužstvo, určite by sa to nemalo stávať. Možno nás to stálo aj dva body, ale, bohužiaľ, stalo sa, už s tým nič neurobíme,“ zhodnotil Jánošík Díazov skrat. Sám žilinský legionár poskytol po zápase na oficiálnom facebookovom profile MŠK Žilina k celej situácii svoje vyjadrenie: „Hráč Michaloviec dnes neprišiel hrať futbal, ale diskutovať. Navyše, dosť vulgárnym spôsobom, keď počas celého zápasu nadával mne a všetkým spoluhráčom. Nedokázal som sa ovládnuť. Mrzí ma to kvôli spoluhráčom a celému tímu.”