Senica – Michalovce

— Zhrnutie15.kolo Fortuna ligy FK Senica  – MFK Zemplín Michalovce 4:0 (0:0) Góly: 55. Yenne, 66., 83. Castaňeda, 90. Akinyoola.

15.kolo Fortuna ligy

FK Senica  – MFK Zemplín Michalovce 4:0 (0:0)

Góly: 55. Yenne, 66., 83. Castaňeda, 90. Akinyoola. Rozhodovali: Smolák – Roszbeck, Jekkel, ŽK: Castaňeda (Senica), 532 divákov

Senica: Vorel – Didiba, Dias, Favaro, Yenne, El Moudane (46.Baumgartner), Cvek, Klapan, Addo (64.Totka), Castaňeda, Sulley (27.Akinyoola)

Michalovce: Kira – Kountouriotis, Carrillo, Soler, Rota, Savvidis, Martinez (59.Danko), Kolesár M., Žofčák, Kvocera (68.Kolesár P.), Sidibe (37.Mensah)

Zostava Zemplína

Prvý polčas začal opatrne. Obe mužstva veľmi pozorne bránili. Nikto nechcel zbytočne  stratiť loptu a dostať sa do podčíslenia. Naši sa snažili napádať Senicu už na jej polovici. Ak sme sa už dostali k lopte, tak v strede poľa to bolo dobré, ale vo finálnej fáze však chýbal pokoj pri poslednej prihrávke. V 12.minúte sa dostal do šance Sulley, ale tesne minul Kirovu bránu.  Po získaní lopty sa obe mužstva snažili o kombinačný, postupný prechod do útoku. Ani jedno mužstvo zbytočne nenakopávalo lopty na útočníkov. Zemplín sa dostal do šance po 17.minútach hry keď Igor Žofčák našiel v šestnástke Sidibeho, ktorý zoči voči Vorelovi neuspel a trafil presne brankára do rukavíc. Onedlho na to sa dostal do zakončenia Kountouriotis ale Senicu na bránkovej čiare neuveriteľným zákrokom podržal český brankár Vojtech Vorel. V 25. minúte musel dvakrát zasahovať Matúš Kira po akcii Castanedu. Senica v 27.minúte prestriedala, hru opustil z neznámych dôvodov Sulley a na jeho miesto prišiel Tanzánijčan Samson. Senica sa dostala do niekoľkých sľubných šancí, ale Zemplín podržal skvelými zákrokmi Kira. V 37.  minúte vystriedal Šoltis Sidibeho za Mensaha, ktorý naskočil do rozbehnutého zápasu.  Do konca polčasu sa obe mužstva ešte dostali k niekoľkým šanciam, ale ani tie neskončili gólom. V prvom polčase sme videli veľmi dobrý technický zápas, v ktorom vynikali brankári oboch mužstiev.

Na začiatku druhého polčasu sme mali jeden svetlý moment, bola to strela Martina Kolesára, ktorý mohol otvoriť skóre. Tesne minul Vorelovu bránu. Obe mužstva sa nestiahli ale odohravali sa boje medzi šestnástkami, pri prechode do útokov bolo na jednej aj druhej strane množstvo nepresnotí a stratených lôpt. Senica na rozdiel od Zemplína tieto straty lôpt dokázala potrestať gólmi. V 55. minúte Yenne a 66. minúte Castaneda. Domáci vo vedení už začali strážiť výsledok, naši aj napriek nepriaznivému stavu chceli útočiť, ale opäť prichádzali ľahké straty lôpt, ktorí vyústili do chýb v obrane a v ďalšie góly. V 82. minúte dal svoj druhý gól v zápase Castaneda a skóre uzavrel v 90´minúte Samson.

Našim futbalistom zápas v Senici vôbec nevyšiel. Množstvo nepresností pri prechode do útoku vyústilo v minimum šancí a chyby v obrane v štyri inkasované góly. Zaslúžene víťazstvo domácich. Nasleduje reprezentačná prestávka a tvrdý dril na tréningovom ihrisku.

Vyjadrenia trénerov po zápase

Michal Ščasný, tréner Senice: “Očakávali sme veľmi náročný zápas proti dobrému súperovi. Michalovce pre mňa hrajú dlhodobo vynikajúci futbal, sú veľmi nebezpeční. Prvý polčas sme mali problém s niektorými situáciami v defenzíve, súper mal rovnako ako my niekoľko šancí. Druhý polčas sme sa zlepšili a začali sme byť efektívni. Som šťastný za tri body, ktoré sú veľmi dôležité do tabuľky.”

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: “Som veľmi sklamaný, prišli sme sem s určitým zámerom, súper však vyhral zaslúžene. Odkedy som v Michalovciach nepamätám si, aby mužstvo pôsobilo tak odovzdane. Druhý polčas bol z našej strany veľmi zlý. Nemám čo hodnotiť, súper vyhral zaslúžene.”

Videozostrih Huste.joj.sk

Záznam celého stretnutia Senica – Zemplín

Napísali o zápase iné média…

Profutbal.sk, 9.11.2019,  Senica deklasovala Michalovce, zaúradovala v druhom polčase

Vo 4. minúte našiel El Moudane prihrávkou za obranu Castaňedu, nebyť zlého spracovania kolumbijského útočníka, hosťujúci gólman Kira mohol mať problémy. V 8.minúte centroval do šestnástky hostí Addo, Kira si však na dvakrát s centrom poradil. V 12.minúte vyslal Addo do samostatného úniku Sulleya, krížna strela domáceho útočníka nesmerovala na bránu. O minútu neskôr sa dostali k slovu aj hostia, strelu Martineza dokázal Favaro zblokovať. V 17.minúte sa do najväčšej príležitosti zápasu dostal Sidibe po prihrávke od Žofčáka, Vorel jeho strelu z vnútra šestnástky dokázal zlikvidovať. V 20.minúte odcentroval z pravej strany Martinez, lopta si na zadnej tyči našla Kountouriotisa – Vorel však na bránkovej čiare predviedol bravúrny zákrok a zabránil jasnému gólu. Akcia pokračovala ďalej, Castaňeda však samostatný nájazd nepremenil – jeho zakončenie smerovalo nad bránu Kiru. V 24.minúte sa po prihrávke od Castaňedu dostal k zakončeniu Sulley, keď si zasekol dvojicu obrancov Michaloviec – Kira však predviedol dobrý zákrok. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr zakončoval aktívny Castaňeda, hostia jeho pokus zblokovali na roh. V 34.minúte vynikol individuálnou akciou po krídle Yenne, Kira v bráne hostí predviedol rovnako dobrý zákrok a odvrátil loptu na roh. Z následného rohu vychytal gólman hostí v ďalšej veľkej príležitosti Favara. V 42. minúte sa dosal k zakončeniu Kountouriotis, jeho pokus len tesne minul ľavú žrď Vorelovej bránky. Do kabín tak išli mužstvá za nerozhodného stavu.

Po zmene strán pálil nebezpečne z ľavej strany hosťujúci Kolesár, jeho strela letela tesne nad našu bránu. Na druhej strane sa rútil na bránu Kiru Castaňeda, Michalovčania jeho strelecký pokus dokázali zblokovať. V 55.minúte predviedol krásnu individuálnu akciu Addo, loptu poslal prízemným centrom na zadnú žrď kde bol pripravený Yenne – 1:0. V 63.minúte odcentroval z ľavej strany aktívny Addo, loptu si v šestnástke spracoval Castaňeda, jeho následná strela len tesne minula ľavú žrď. O minútu neskôr vyrazil dobrý pokus Akinyoolu Kira. V 66.minúte pridal náš druhý gól v zápase Castaňeda, keď zúžitkoval výbornú prihrávku za obranu od Baumgartnera – 2:0. V 83.minúte pridal svoj druhý gól v zápase po rýchlom protiútoku Castaňeda, kedy zúžitkoval prihrávku od Akinyoolu a zoči voči Kirovi sa nemýlil – 3:0. V 90.minúte využil chybu brankára Kiru Akinyoola a strelou do prázdnej brány uzavrel skóre zápasu.

Noviny Zemplina.sk, 9.11.2019, Štvorgólový debakel MFK Zemplín na Záhorí

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce prehrali v zápase pätnásteho kola najvyššej Fortuna ligy v Senici po veľmi slabom výkone hladko 0:4 a natiahli tak svoju sériu bez výhry na šesť duelov. V najvyššej futbalovej súťaži teraz nasleduje reprezentačná prestávka. Po nej Michalovčania v sobotu 23. novembra o 14.00 hod. privítajú Dunajskú Stredu.

Duel dvoch tabuľkových susedov sa nezačal v príliš rýchlom tempe. Obaja súperi si boli vedomí toho, že ide o šesťbodový duel a tomu prispôsobili aj vyčkávaciu taktiku. V prvej pätnásťminútovke videli diváci iba dve gólové šance. Na jednej strane netrafil v ideálnej možnosti Sadam Sulley, ktorý svojho bývalého spoluhráča Matúša Kiru neprekonal, na druhej zase po Žofčákovej parádnej kolmici mieril iba do Lukáša Vorela Sidibe Modibo. Skóre sa mohlo meniť na oboch stranách aj v dvadsiatej minúte. Najskôr Lukáš Vorel z bránkovej čiary vytiahol pokus Kountouriotisa, na druhej strane Casteňedovému pokusu chýbalo presnosť. O päť minút neskôr sa zaskvel Kira pri Sulleyovej strele a michalovský brankár musel byť v permanencii aj v 35. minúte, kedy vytlačil na rohový kop strelu Tentona Yenna. No a keď si priestor medzi žrďami nenašla ani krížna strela Kountouriotisa, tempom nie príliš najrýchlejší prvý polčas skončil bezgólovou remízou.

Aj druhé dejstvo začalo v opatrnom tempe. Po desiatich minútach sa ale menilo skóre, keď v sieti skončila krížna strela domáceho Tentona Yennu. Následne mohol dvakrát definitívne rozhodnúť Castaňeda, jeho strelám ale chýbala presnosť. V 65. minúte už ale senický bombardér nezaváhal a Seničania viedli 2:0. Michalovčania nedokázali na dva góly súpera odpovedať. Síce viackrát podnikli nebezpečné akcie, boli ale jaloví v koncovke, do ktorej sa dostali navyše veľmi sporadicky. Otvorená obrana bola vodou na mlyn pre Seničanov. V 82. minúte unikol opäť Castaňeda a svojim druhým gólom stanovil na 3:0. Ti ešte nebolo zo strany domácich všetko. V nadstavenom čase potrestal chybné vybehnutie Kiru Samson, ktorý gólom do prázdnej bránky pečatil na 4:0.

Noviny Zemplina.sk, 10.11.2019, Qou vadis MFK Zemplín?

Vlani boli v takomto čase na víťaznej vlne, dnes sú dole. Futbalisti MFK Zemplín Michalovce sa v druhej polovici jesennej časti najvyššej Fortuna ligy nenakopli. Naopak, na víťazstvo čakajú už šesť duelov, v ktorých zaznamenali iba tri body za remízy v Žiari nad Hronom, Žiline či doma so Zlatými Moravcami. Okrem toho zaknihovali tri porážky. Doma s Ružomberkom a Slovanom Bratislava (zhodne 0:1) a v sobotu hanebne 0:4 v Senici. Zatiaľ, čo po výhrach s Trenčínom a v Nitre strácali na prvú šestku koncom septembra iba bod, dnes je situácia taká, že bod na nich stráca predposledná Nitra. Ich strata na prvú šestku, kde sa chcú opäť predrať, je šesť bodov…

Po prehre so Slovanom Bratislava sa hovorilo, že na Michalovčanov čakajú dva kľúčové zápasy jesene. Tie opäť nezvládli. Doma so Zlatými Moravcami dvakrát stratili vedenie a v Senici po bezgólovom prvom polčase nastal obrovský výbuch. Prehra 0:4 neznesie žiadne výhovorky. Zemplínčania na Záhorí zlyhali výsledkovo a po dlhom čase aj výkonnostne. V predošlých zápasoch doplácali na efektivitu. V každom, ktorý nevyhrali, boli súperom vyrovnaným partnerom a len zhoda náhod rozhodla, že nevíťazili. V Senici to ale bolo iné. V druhom polčase ich totiž domáci doslova rozobrali. Ani jeden z hráčov nepodal očakávaný výkon. Ani jeden nedokázal strhnúť ostatných. „Bol to asi najslabší výkon tímu odkedy som pri ňom. Naozaj si nepamätám, kedy sme hrali takto zle,“ konštatuje pre Denník Korzár tréner Anton Šoltis, ktorý najvýchodnejšieho fortunaligistu vedie nepretržite od júna 2016.

V týchto riadkoch boli našim úmyslom hodnotiť výkony hráčov MFK. Po hanebnej prehre sme sa ale rozhodli inak. Hodnotíme celé mužstvo, ktoré na Záhorí prepadlo… Zemplínčania sa dostali do situácie, v ktorej byť nechceli. Na konci septembra bojovali o hornú šestku, dnes už musia zubami – nechtami brániť predposlednú jedenástu priečku proti Nitre, ktorá po výmene trénera poriadne ožila. Situácia na začiatku sezóny, kedy nevyhrávali, sa ešte dala pochopiť. Veď tréner Šoltis mal k dispozícii trinásť či štrnásť hráčov. Po príchode desiatich novicov však malo družstvo rozhodne byť v tabuľke vyššie ako na desiatom mieste. V najvyššej futbalovej Fortuna lige teraz prichádza na rad tretia, záverečná jesenná reprezentačná prestávka. Ideálny čas zamyslieť sa nad aktuálnou situáciou. „Vo futbale je všetko možné, strata nie je veľká, ale keď nezačneme zbierať body, nebudeme mať šancu postúpiť. Predovšetkým sa však už viac takým výkonom ako v Senici nechceme prezentovať. V predošlých zápasoch sme síce tiež nedokázali zvíťaziť, ale hrali sme dobre, malo to hlavu a pätu, len sme doplácali na efektivitu,“ poznamenal pre Denník Korzár tréner Šoltis.

Ako z nezávidia hodnej situácie von? To si musia rozanalyzovať u najvýchodnejšieho fortunaligistu. Faktom je, že družstvo nemá také výsledky, aké sa čakali a aké by malo dosahovať. Výprask v Senici by mohol byť dobrý na to, aby sa konečne Michalovčania zomkli a nakopli. Šesťbodová strata na hornú šestku nie je najmenšia, v prípade zopakovanie víťaznej šnúry z vlaňajška je možné všetko. Vlani ale mali v strede poľa vtedy v životnej forme hrajúcich Turíka s Petrom Kolesárom. Dnes takýto lídri v tíme chýbajú a keď sa v najbližších dňoch nezobudia tí, od ktorých sa to čaká, nebudeme hovoriť o útoku na hornú šestku, ale o starostiach so záchranou najvyššej súťaže. Peter Brendza

Profutbal.sk, 10.11.2019, Štyri inkasované góly v jednom polčase? Nahnevaný Šoltis: Celé zle

Čakanie Michaloviec na ligové víťazstvo sa posunie minimálne o ďalšie dva týždne. Naposledy sa zverenci Antona Šoltisa tešili z plného bodového zisku na sklonku septembra v Nitre. Tentoraz nestačili na Seničanov, ktorí vďaka potentnému druhému polčasu zaknihovali víťazstvo 4:0.

„Bolo to veľmi dôležité víťazstvo, keďže sa stretli dva tabuľkovo susediace tímy. Pred reprezentačnou prestávkou je dôležité získať body, keďže teraz budeme štrnásť dní len trénovať. Je to super,“ pochvaľoval si po zápase brankár Záhorákov Vojtěch Vorel. Z čistého konta tento 23-ročný gólman nerobil žiadnu vedu: „Samozrejme, nula ma teší, ale vždy som hovoril, že radšej vyhrám aj 9:8, ako by mal skončiť zápas 0:0. Veľmi to preto neriešim.“

Ktovie, ako by sa vyvíjal zápas, keby v 21. minúte nevytiahol bravúrny zákrok proti zakončeniu Kountouriotisa. „Možno to vyzeralo zázračne, ale je to len zhoda náhod. Lopta síce letela do brány, ale stačil som tam dať ruku,“ skonštatoval kmeňový hráč pražskej Sparty. V Senici hosťuje už druhú sezónu, avšak väčšinu času robil dvojku skúsenému Tabordovi. Po šesťzápasovej augustovej šnúre bez víťazstva mu dal tréner Ščasný dôveru a Vorel mu ju spláca aj s úrokmi. Z ôsmich odchytaných duelov si odniesol len sedem inkasovaných gólov a na konto Senice pribudlo za ten čas až trinásť bodov.

Hoci v ňom mali oba tímy minimálne jednu vyloženú príležitosť, prvé dejstvo sa skončilo bez gólov. Ani jedna strana však nebola s prvým polčasom vonkoncom spokojná. Dokumentuje to aj skutočnosť, že obaja tréneri stiahli z ihriska svojich útočníkov. „Ja by som dal dole hneď štyroch hráčov. Vpredu prichádzalo k ľahkým stratám. Síce sme v strednej zóne získali veľa lôpt, ale náš prechod do útoku bol pomalý. Celé zle,“ povzdychol si Anton Šoltis, ktorý v 37. minúte poslal na ihrisko Mensaha za Sidibeho. V podobnom duchu ho doplnil aj domáci tréner Michal Ščasný: „Výkon Sulleya bol veľmi zlý, ale tak ako povedal kolega, keby som mohol, tiež vystriedam troch-štyroch hráčov. Strácali sme ľahké lopty, vpredu sme detinsky riešili situácie. Chvalabohu, že nám to druhý polčas sadlo.“

V ňom šli Seničania do vedenia po desiatich minútach zásluhou Yenna. Ďalšie dva presné zásahy pridal Castaňeda, keď dvakrát zužitkoval presnú prihrávku za obranu a loptu poslal v oboch prípadoch takmer identicky, po pravej ruke brankára. V nadstavenom čase pečatil na 4:0 Samson. „Som veľmi sklamaný. Prišli sme sem s nejakým zámerom, ale súper vyhral zaslúžene. V prvom polčase sme mali nejaké možnosti, ale nepamätám sa, že by mužstvo niekedy pôsobilo tak odovzdane, ako dnes. Druhý polčas bol z našej strany veľmi zlý, bez organizácie hry. Z toho pohľadu nemám ani čo hodnotiť. Od tohto duelu som čakal niečo úplne iné. Očakával som, že budeme gradovať naše výkony a že sa začne ku nám prikláňať efektivita,“ hovoril po stretnutí značne rozladený tréner hosťujúceho celku.

Druhé dejstvo si brankár Zemplínčanov Matúš Kira v bráne doslova pretrpel: „Je pätnáste kolo, ale zatiaľ som si zachytal asi najviac zo všetkých kôl. Od prvého gólu bolo na ihrisku len jedno mužstvo. Senica mala veľa priestoru, to už nebol futbal, ale útočné vlny. Bol to jeden strašne odovzdaný výkon. Asi sa niektorí hráči vidia tak, že sú veľmi dobrí a už tu nemajú čo robiť. Facka je na správnom mieste.“

Tréner Michaloviec nechcel túto hypotézu veľmi rozvíjať: „Do mysle chlapcov nevidím, ale môže to tak byť. Vieme, v akých podmienkach pracujeme. Tí hráči sem s niečím prišli a majú v hlave nejaké myšlienkové pochody. Nemyslím si, že je to hlavný problém, lebo predchádzajúce zápasy boli herne dobré. Možno je to len jeho vnútorný pohľad.“ Mimochodom, Zemplínčania inkasovali naposledy štyri ligové góly v jednom polčase v marci 2017 proti Trenčínu…