Futbalu podriaďuje všetko

Stal sa poslednou jesennou posilou prvoligového MFK Zemplín Michalovce, keď do mužstva prišiel na začiatku septembra. Okamžite sa stal stabilným členom základnej zostavy žlto-modrých a diváci si ho veľmi obľúbili. Domácu premiéru mal rozprávkovú, keď v súboji proti Senici strelil oba góly michalovského tímu. Reč je o ghanskom útočníkovi Sadamovi Sulleyovi, ktorého si Zemplínčania „vypožičali“ z Legie Varšava.

Chce strieľať veľa gólov

Zo slávneho poľského klubu prišiel mladý zakončovateľ na ročné hosťovanie. V Legii, kam prišiel v lete minulého roka, nedostával veľa príležitostí a v prvom tíme sa za sezónu ešte presadiť nedokázal. „Pôsobenie v Michalovciach som privítal, lebo vo Varšave som nastupoval iba za rezervný tím. Pre mňa ako mladého hráča je dôležité, aby som pravidelne hrával a v Zemplíne dostávam dostatok šancí v základnej zostave prvoligového tímu. Som veľmi rád, že môžem byť v Michalovciach,“ ozrejmil dôvody príchodu k Laborcu Sadam Sulley, ktorý je jediným hráčom čiernej pleti v súčasnom kádri žlto-modrých. V desiatich dueloch za MFK Zemplín zatiaľ zaznamenal tri presné zásahy. Práve strieľanie gólov je jeho najobľúbenejšou činnosťou na ihrisku. „Snažím sa napredovať a na ihrisku odovzdávať maximum. Chcem strieľať veľa gólov,“ zdôraznil 21-ročný futbalista.

Upútal poľských skautov

Futbalovú kariéru odštartoval tento skromný mladík ako jedenásťročný v klube Vision FC, ktorý sídli v hlavnom meste Ghany Akkre, kde sa aj narodil. „K tomuto športu ma priviedol otec, ktorý ho takisto hrával doma v Afrike. Tam sa vlastne takmer každý chlapec venuje futbalu,“ prezradil. Počas jedného turnaja v rodnej krajine padol do oka skautom varšavskej Legie, s ktorou v júni 2016 podpísal štvorročný kontrakt. Z metropoly Ghany sa tak presťahoval do ďalšieho veľkomesta. „Bol som nesmierne šťastný, že som prestúpil do takého skvelého klubu s bohatou históriou. V tom roku dokonca Legia vyhrala poľský titul. O hráčov je tam postarané na vysokej úrovni. Porovnávať Legiu s michalovským klubom je veľmi ťažké, a ani to nechcem. Na Zemplín som v prvom rade prišiel hrávať a strieľať góly,“ hovorí Sulley, ktorého silnými stránkami sú osobné súboje, dravosť a výborná technika.

Vysnené Španielsko

Do Európy, ďaleko od domoviny, odišiel Sadam iba vo veku 19 rokov. „Bol som v Poľsku sám, ale na život bez rodičov som už bol zvyknutý. Mama aj otec už totiž zomreli a v Ghane býval som u tety a starého otca,“ tichým hlasom odvetil. Všetko v živote podriaďuje jedinému – futbalu. Najobľúbenejší kolektívny šport na svete pre neho znamená všetko. „Pre futbal som sa narodil. Chcem strieľať veľa gólov, byť jedným z najlepších a stať sa legendou. Tomu podriaďujem aj prípravu a životný štýl. Jedného dňa by som si chcel vyskúšať španielsku ligu, mojim vysneným klubom je FC Barcelona.“ Na slovenskú ligu si už zvykol a hoci na debut v poľskej stále čaká, vie porovnať úroveň oboch súťaží. „V Poľsku sú väčšie štadióny. Na futbal tam chodí oveľa viac ľudí, čo hráčov motivuje k lepším výkonom. Hrá sa tam rýchlejší futbal, pôsobia tam kvalitnejší hráči,“ uviedol Sulley. Na záver sme nezabudli Sadama podpichnúť otázkou týkajúcu sa slovenských žien, o ktorých sa hovorí, že patria medzi najkrajšie na svete. Čo na ne hovorí? „Slovenské ženy sa mi páčia, ale veľa som ich zatiaľ nestretol. Často som na štadióne a všetko venujem futbalu, preto som nemal čas poriadne si ich poobzerať,“ zakončil debatu s úsmevom michalovský útočník.

MENSAHA NEPOZNAL

Pred rokom v jeseni bavil svojimi technickými finesami a gólovými pochúťkami michalovských fanúšikov stredopoliar Emmanuel Mensah, ktorý sa vyprofiloval na ofenzívneho ťahúňa MFK Zemplín. V zime však odišiel do albánskeho FK Laci, keďže so žlto-modrými sa nedohodol na novej zmluve. Zaujímavé je, že Mensah tiež pochádza rovnako ako Sulley z Akkry. Poznal o dva roky staršieho krajana? „Musím sa priznať, že o Emmanuelovi som nepočul. O tom, že v Michalovciach pred rokom pôsobil, som sa dozvedel až od chlapcov v kabíne,“ prezradil Sadam. Mensah nastrieľal za jesennú časť Fortuna ligy päť gólov, Sulley má ich zatiaľ na konte tri. „Nebol by som proti, keby som vyrovnal alebo dokonca aj prekonal jeho bilanciu. Verím, že sa mi to podarí,“ usmial sa. My len dodávame, že Mensah aktuálne oblieka dres Atromitosu Atény, ktorý je lídrom najvyššej gréckej súťaže.

VIZITKA SADAMA SULLEYHO

Narodený: 16. októbra 1996 v Akkre (Ghana)
Výška: 190 cm
Váha: 80 kg
Post: útočník
Materský klub: Vision FC
Ďalšie pôsobiská: Legia Varšava, Michalovce
Obľúbený klub: FC Barcelona
Futbalový vzor: Pierre-Emerick Aubameyang
Obľúbená hudba: hip-hop
Obľúbený film: dobrodružné
Obľúbené jedlo: kuracie mäso s ryžou
Obľúbený nápoj: voda
Záľuby: futbal

Zdroj: MY Zemplínske noviny

Foto: Róbert Andrejov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *