Futbalová jeseň v skratke

Skončila sa jesenná časť sezóny 2016/2017 našej najvyššej futbalovej súťaže.  Prezimujeme na  8.mieste v tabuľke Fortuna ligy. Odohrali sme 18 zápasov s bilanciou 6 víťazstiev, 4 remízy a 8 prehier, so skóre 22:32, a 22 bodmi. Oproti minulej sezóne je to evidentné zlepšenie.

Po nováčikovskej sezóne nás opustili viaceré opory ako Kelemen, Bayón, Lukić, Khubutia, Serečin a ďalší, ktorí pomohli vybojovať záchranu pod Stanislavom Grigom. Počas letnej prípravy a prestupového obdobia nastali v kádri ďalšie zmeny, do Slovana odišiel Vernon de Marco. Počas leta ale ešte prišli Emmanuel Mensah (21 rokov), Celestine Lazarus (23), Ivan Kotora (25), Dávid Škutka (28) a Michal Sipľak (20). Po odchode Kelemena dostali šancu presadiť sa mladí brankári – Matúš Kira (22) a Patrik Macej (22). Vekový priemer mužstva je len 22,5 rokov. Len Sedlák a Žofčak majú po tridsiatke. Existuje trochu rečová bariéra u niektorých zahraničných hráčov, ale naši tréneri vedia po anglicky a bez problémov komunikujú s hráčmi. Počas jesennej časti sme sa tiež nevyhli zraneniam, keď nám na dlhší čas vypadli zo základnej zostavy Perez, Šimčák, Škutka, Turík. Po 14 mesiacoch pauzy zavinenej zranením sa vrátil Regáli, ale ešte potrebuje čas a zápasovú prax, aby sa dostal do formy, ktorá ho zdobila v postupovej sezóne.

Novým trénerom sa stal Anton Šoltis, ktorý robil na jar asistenta Grigovi. Prostredie teda poznal, vedel do čoho ide. Pozície hlavného trénera sa zhostil viac ako dobre.  Spolu s kolegom Ivanom Lapšanským zaviedli v tréningovom procese zmeny. Omladený kolektív dokázali ešte viac stmeliť a motivovať k výkonom aj na ihrisku.  Zaviedol rozostavenie 4-5-1, ktoré sa snažil držať po celú jeseň, až na pár výnimiek. Tímový duch mužstva sa ukázal už v prvom zápase, keď sme doma porazili majstra 2:1. V nasledujúcich zápasoch sme sa snažili o rovnaký herný prejav aj vonku, ale nie vždy hralo šťastie pre nás, respektíve sa nám nevyhýbali individuálne chyby, kvôli ktorým sme inkasovali lacné góly. Stopérska dvojica sa tiež v priebehu jesene menila, vyskúšali sme snáď všetky možné kombinácie. Z ôsmich zápasov vonku sme dokázali len raz vyhrať (Trnava) a raz remizovať (Prešov). Na jeseň sme zaznamenali najvyššie víťazstvo (MFK vs Moravce 5:1), ale aj najvyššiu prehru v prvej lige vôbec (Žilina vs MFK 7:1). Určite nás môže tešiť osem zápasová šnúra bez prehry na domácom štadióne, ktorá trvala od 9. apríla do 10.septembra 2016, keď nás porazila až Žilina. Druhým tímom, ktorý na Zemplíne na jeseň vyhral bola Podbrezová.

Na domácom ihrisku sme odohrali na jeseň až 10 zápasov s bilanciou 5 víťazstiev, 3 remízy, 2 prehry, skóre 16:11, 18 bodov. Úvodný zápas ligy proti majstrovi z Trenčína, víťazstvo 2:1,  víťazstvo 3:2 nad Myjavou gólom Igora Žofčáka v 91.minúte, opäť porážku majstra 2:0 alebo deštrukciu Moraviec 5:1, obrat s Nitrou v pohári z 1:2 na 3:2. Táto jeseň priniesla veľa pekných zápasov, ktoré sa zapíšu do našich pamätí.  Jesenná časť bola s pohľadu fanúšika Zemplína naozaj zaujímavá a pekná. Odohralo sa 10 z celkových 16 domácich zápasov, ktoré máme naplánované v tejto sezóne. Neodohraný zápas s Ružomberkom sa odohrá na jar.

V slovenskom pohári sme stále v hre. Postupne sme vyradili Vrbové 2:0, FC Pata 6:0, FC Nový Život  3:0 a FC NItra 3:2. Žreb nám určil do štvrťfinále Liptovský Hrádok (3.liga stred), ktorý sa po jeseni nachádza na prvom mieste vo svojej divízii. Postupne vyradili mužstva z oblastných divízií Oravan 2:1 pp, Žarnovica 2:1, Sobrance 5:1, Lokomotívu Košice (2.liga východ) 2:1 pp, Liptovský Mikuláš (2.liga východ) 2:1 pp. V prípade postupu narazíme v semifinále na lepšieho z dvojice Trenčín/Slovan, ale to najprv musíme vyhrať na Liptove.

Určite si dáme za pravdu, že na Zemplín chodíme kvôli skvelým drámam, ktoré nám predvádzajú  naši futbalisti. Nováčikovský ročník bol plný ponaučení z prehier v posledných minútach zápasov. Kalich horkosti si vypili futbalisti do dna. Ale táto sezóna pod vedením Antona Šoltisa je o niečom inom. Mužstvo je skúsenejšie a silnejšie, má charakter. Minulú sezónu sme si prehrávali našou neskúsenosťou a naivitou. Túto sezónu má mužstvo vyvážený herný prejav, ktorým na domácom štadióne hrá atraktívny ofenzívny futbal aj napriek mladému veku. Sezónu máme rozohranú celkom dobre. Po minulé sezóny stačilo na záchranu 30 bodov. Tento tím má na jar potenciál získať nielen dostatok bodov na záchranu ale na viac. V tíme panuje dobrá atmosféra. Hráči, ktorí prišli zapadli do kolektívu dobre. Na tréningoch je na každom jednom hráčovi vidno odhodlanie tvrdo pracovať a posunúť sa v kariére ďalej. Že postup do 1.ligy je len čiastkovým cieľom.

Škoda, že sme nezakončili jesennú časť sezóny lepším výsledkom, ktorý nám nakoniec pokazil celkové skóre. Treba uznať, že najlepší futbal v tomto ročníku predvádza MŠK Žilina, ktorá demoluje súperov už od konca augusta. Ak takto bude pokračovať aj na jar, bude o majstrovi rozhodnuté skôr ako pred posledným kolom.

Začiatkom roka 2017 by mala začať plánovaná rekonštrukcia štadióna, ktorá by mala priniesť vyhrievaný trávnik a elektronický vstupenkový systém, ktorý by mal zvýšiť komfort pri kupovaní vstupeniek a mal by zabrániť radom pred pokladňami. Vyhrievanie ihriska by malo zabezpečiť to, aby bol trávnik kvalitnejší a mohli sme na ňom hrať nielen v lete, ale aj v zimných mesiacoch, ak nie ligu tak aspoň atraktívne priateľské zápasy.

Odišli:

Kelemen (Jagiellonia Bialystok), Bayón (bez angažmá), Lukič (Vozdovac – Srbska 1.liga), Votinov (Sibir Novosibirsk), Serečin (Šachtar Kragandy – Kazachstan 1.liga), Khubutia (Dinamo Tbilisi), Sverchinsky (Dinamo Minsk), Hamuľak (Bardejov), Deligiannidis (PAOK Saloniki), De Marco (Slovan Bratislava),

Prišli:

Mensah (Frýdek Místek), Lazarus (Podbielsko), Kotora (MFK Ružomberok), Škutka (Spartak Myjava), Sipľak (Bardejov), Žofčák (Nieregedháza), Kushta (PAOK Saloniki), Qose (PAOK Saloniki)

Kostra tímu:
Kira, Macej, Peréz, Šimčák, Podhorin, Koscelník, Danko, Turík, Sedlák, Kunca, Grič, Leško, Regáli

prišli z U19: Prysiazhniuk, Bellás, Vajs, Kolesár, Janočko,

stále v U19: Bednár,  Tereshchenko

Strelci gólov:

5 gólov – Emmanuel Mensah

4 – Dávid Škutka

3 – Igor Žofčák

2 – Danko, Koscelník, Kunca

1 – Kotora, Grič, Podhorin

 

Prípravne zápasy – Január 2017:

Sobota 14.1. 2017 – Diosgyor vs Zemplín (2 zápasy)

Streda 18.1.2017 – Zemplín vs Bardejov

Sobota 21.1.2017 – Zemplín vs Prešov

Streda 25.1.2017 – Zemplín vs Trebišov

Sobota 28.1.2017 – Hoverla Užhorod vs Zemplín

Utorok 31.1.2017 – Gornik Zabrze vs Zemplín (hrané v Poprade)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *