Opäť medzi dorasteneckou špičkou

Starší dorastenci druhýkrát za sebou skončili na piatom mieste. Po jeseni boli dokonca na tretej priečke, v jari však omladili zostavu.

Mládežnícke celky michalovského MFK Zemplín rok čo rok robia výbornú reklamu klubu aj mestu. V sezóne 2015/16 síce zaostali za očakávaním žiacke tímy (U12 – U15), ale množstvo turnajov vyhrali prípravky (U8 – U11) a solídne výsledky dosahovali aj dorastenci (U16 – U19). Práve družstvo, ktoré je v pyramíde michalovskej mlade najvyššie, si v uplynulom prvoligovom ročníku počínalo veľmi dobre. Starší dorastenci žlto-modrých sa opäť zaradili medzi špičku vo svojej kategórii, keď obsadili konečnú piatu priečku, čím obhájili pozíciu z vlaňajška.

Jarný pokles

V podaní Zemplínčanov to bola sezóna dvoch tvárí. Jesenná časť bola skvelá (v tabuľke zimovali na treťom mieste), jar už o poznanie horšia. „Áno, máte pravdu. Mali sme veľmi dobrý ročník chlapcov. Ja som s nimi začal pracovať už v mladšom doraste, kde som ich viedol pol roka, čo sa neskôr ukázalo ako veľmi dôležité. Spoločnými silami sme urobili kus roboty. Keď prišli do staršieho dorastu, už vedeli, čo od nich vyžadujeme a akým herným štýlom sa chceme prezentovať. Pochopili, v ktorých veciach sa musia zlepšovať, keď chcú vo svojej kariére napredovať. S odstupom času musím povedať, že sa mi s nimi pracovalo veľmi dobre, a myslím si, že náš herný prejav v mnohých zápasoch ocenili aj diváci a tréneri súperov,“ rozhovoril sa lodivod MFK Zemplín Albert Rusnák. Práve táto skupina hráčov (ročník narodenia 1997) prevažovala v základnej zostave tímu v jesennej časti, a preto aj výsledky boli oveľa lepšie. „V jari sme sa rozhodli postupne zabudovávať do družstva aj mladších hráčov, a to aj na úkor výsledkov, lebo ďalší ročník bude z pohľadu smerovania mládežníckeho futbalu v Michalovciach veľmi dôležitý. Keďže v lete je príprava krátka a dostatok priestoru na experimentovanie so zostavou nebude, dávali sme mladším hráčom čoraz viac priestoru.“

Všetci sú spokojní

Jar pritom „rusnákovci“ nezačali zle, keď v úvodných dvoch súbojoch zabodovali naplno, ale do konca súťaže už nedokázali vyhrať ani raz. Potiahli smoliarsku 11-zápasovú sériu bez víťazstva, počas ktorej až šesťkrát remizovali. „Ako som už spomenul, príčinou zhoršených výsledkov bolo omladenie zostavy, ale aj mentálna príprava chlapcov a k tomu sa pridala aj slabšia koncovka, ktorá nebola vždy na požadovanej úrovni. Na jej margo len spomeniem, že keby sme premenili iba každú druhú vyloženú gólovú šancu, dovolím si tvrdiť, že v tíme teraz určite máme kráľa strelcov dorasteneckej ligy a naše umiestnenie by bolo prinajmenšom o dve priečky lepšie,“ skonštatoval Albert Rusnák, ktorý je napriek jarnému tabuľkovému poklesu s konečnou pozíciu spokojný. „A myslím si, že všetci v klube sú s ňou spokojní. Skončiť dva roky po sebe na peknej piatej priečke, to už nie je náhoda a svedčí to o koncepčnej práci v klube.“

Darí sa mu vychovávať

Ešte viac ako umiestnenie michalovského staršieho dorastu v posledných dvoch sezónach Alberta Rusnáka teší to, že vysoký počet odchovancov sa dostalo až do A-mužstva. Len za posledný polrok sa do tréningového procesu s fortunaligistom dostali Martin Bednár, Jakub Straka, Pavol Bellás, Jozef Vajs, Michal Janočko, Martin Kolesár a Dmytro Prysiazhniuk. „Práve toto je zmysel práce dorasteneckých trénerov. Chceme pre michalovský futbal vychovať čo najviac odchovancov. Keď sa spätne obzriem, mám obrovskú radosť, že od môjho príchodu do MFK Zemplín sa do A-mužstva postupne prebojovali Dominik Kunca, Oliver Podhorin, Stanislav Danko, Róbert Kovaľ, Atila Varga, Jakub Hromada, Jakub Grič, Martin Koscelník, Milan Šimčák, Matúš Kira, Martin Regáli, Adrián Leško, Lukáš Tóth a ďalší na šancu čakajú. To sú všetko chlapci, ktorí mi prešli rukami počas môjho päťročného pôsobenia v Michalovciach. Stále som tvrdil a budem tvrdiť, že aj ten najväčší talent musí mať vo svojom futbalovom živote šťastie na dobrého trénera, ktorý mu dá šancu, podrží ho v zápasoch a bude ho správne viesť. A ja verím, že súčasný lodivod áčka Anton Šoltis takým trénerom je,“ uviedol prešovský rodák.

Úroveň ligy stúpla

Ako už Albert Rusnák spomenul, ročník 1997 bol veľmi silný a viacero chlapcov má na to, aby sa presadili aj v mužskom futbale. Práve oni ťahali michalovskú „káru“ v uplynulej sezóne. Oporami boli Prysiazhniuk, Straka, Vajs, M. Kolesár, Fedyna či Bellás, ale aj o rok mladší Peter Kolesár či o dva Bednár. Tréner jednotlivcov vyzdvihovať nechcel. „Robím to nerád. Chlapcov stále nabádam k tomu, že na ihrisku aj mimo neho to bez dobrého kolektívu nejde. Avšak ja mám jedného hráča, ktorý počas celej sezóny podával výborné výkony a od jeho výkony záležalo, ako zahralo celé družstvo. Jeho meno si však nechám pre seba. Tí, ktorí chodili na naše zápasy, určite vedia, o kom je reč,“ tajuplne dodal michalovský kouč, ktorý starší dorast Zemplínčanov vedie od zimy 2014, takže v prvej lige U19 je už dva a pol roka. Aká je podľa neho aktuálne jej úroveň? „Dovolím si povedať, že trošku stúpla, a to hlavne pre to, že k mládeži sú čoraz viac zaraďovaní mladší tréneri, ktorí sú ochotní ísť s futbalovou dobou a nasávať nové trendy futbalu, ktoré aplikujú do tréningového procesu.“

Zmeny v súťaži

V porovnaní s minulými rokmi majú najvyššie dorastenecké súťaže na Slovensku o niečo dlhšiu letnú prestávku, lebo odštartujú až v druhej polovici augusta, teda o dva týždne neskôr ako zvyčajne. Kvôli pozmenenému systému súťaží bude nasledujúca sezóna pre všetky mládežnícke tímy veľmi náročná. Kvôli zužovaniu dorasteneckej ligy od ročníka 2017/18 budú priamo vypadávať až dva celky a tretí bude hrať baráž s druholigistom. A po novom sa bude rozhodovať konečnom umiestnení toho ktorého klubu. Bude sa odvíjať od postavenia družstiev U17 a U19 vo svojich konečných tabuľkách. Za prvé miesto dostane tím 14 bodov, za posledné jeden. Príklad: ak michalovskí starší dorastenci U19 skončia štvrtí, dostanú 11 bodov, a mladší na siedmom mieste, získajú 8 bodov. Dokopy tak bude mať MFK Zemplín 19 bodov, ktoré potom rozhodnú o ich konečnom umiestnení v sezóne. Kým doteraz sa všetko odvíjalo iba od pozície staršieho dorastu, po novom už budú musieť o čo najlepšie umiestnenie bojovať aj mladší dorastenci U17. „Nový ročník bude z pohľadu smerovania mládežníckeho futbalu v Michalovciach veľmi dôležitý. Letnú prípravu začneme 13. júla. Zídeme sa teda v strede týždňa a absolvujeme tri tréningové jednotky a jeden modelovaný zápas, po ktorom zúžime káder na požadovaný počet. Potom už budeme pracovať len so skupinou hráčov, s ktorými budeme počítať do novej sezóny. Určitú predstavu o hráčoch už máme, lebo po skončení minulého ročníka sme už absolvovali asi sedem tréningov s budúcimi hráčmi U19. S ostatnými chlapcami sa rozlúčime a budeme sa im snažiť pomôcť nájsť klub, v ktorom budú môcť ďalej futbalovo napredovať,“ dodal Albert Rusnák.

KÁDER MFK ZEMPLÍN V SEZÓNE

Dmytro Prysiazhniuk, Dávid Slávik, Tomáš Dráb – Pavol Lehotský, Dominik Saxa, René Lukáč (6 gólov), Šimon Poprik, Michal Janočko, Peter Vojtovič (1), Jozef Vajs (5), Marek Zlacký, Daniel Sopata (1), Ján Vaško, Adam Kuľha, Pavol Bellás (10), Jakub Kimák (3), Róbert Kiš, Stanislav Masnica, Peter Kolesár (6), Dávid Vinc, Jakub Straka (4), Ivan Fedyna (2), Martin Bednár (2), Marek Ciganoc, Tomáš Lukáč, Martin Kolesár (3), Attila Horváth, Adam Halagan (2). Tréneri: Albert Rusnák, Milan Holej.

 

Zdroj: korzar.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *