Predstavujeme osobnosti v Sieni slávy V.

Za obdobie 80. rokov boli uvedení traja futbalisti – Juraško, Žarnay a Varga. Prečítajte si ich stručné charakteristiky.

80–te roky:

 Michal Varga

–  pochádza od Vranova a do Zemplína ho z dorastu VSS Košice priviedol jeho brat a funkcionár Zemplína Štefan v roku 1978. Vtedajšiemu trénerovi Zemplína p. Pšenkovi sa veľmi pozdával, a tak zostal hrávať za farby michalovského klubu. Postupne sa stal z neho rekordér v počte odohratých majstrovských stretnutí v novodobej histórii Zemplína, keď za 12 sezón odohral 283 majstrovských zápasov. Michal Varga začínal na poste útočníka (vsietil celkovo 27 gólov), ale nakoniec sa udomácnil na poste pravého obrancu, kde uplatnil svoju techniku, rýchlosť, taktickú vyspelosť a zodpovednosť. Bol prototypom moderného ofenzívneho obrancu a dlhoročným kapitánom mužstva.

cenu prebral osobne


Vojtech Juraško

–  je michalovský odchovanec. Za A-mužstvo začal hrávať až po návrate z vojenčiny v ročníku 1979/80. Pôvodne hrával na poste útočníka, na ľavom krídle, ale dlho sa nevedel presadiť do základnej zostavy takže hrával za B-družstvo mužov Zemplína. V tomto tíme začal hrať na poste stopéra a podával také kvalitné výkony, že si týmto vypýtal nomináciu do „áčka“ už na nový stopérsky post. Počas svojej aktívnej hráčskej kariéry odohral za Zemplín celkovo 268 majstrovských zápasov, čo ho zaradzuje na 3. miesto v počte odohratých majstrovských stretnutí za Zemplín v novodobej histórii michalovského futbalu. „Béla“, ako ho všetci familiárne volali, sa stal predstaviteľom nového typu stredného obrancu. Bol rýchly, technický, výborný taktik – slovom vynikajúci futbalista.

cenu prebral osobne

 

Jozef Žarnay

–  chlapec zo Šariša posilnil Zemplín v roku 1981, keď mužstvo Zemplína hrávalo II. SNL. Hneď skvele zapadol do mužstva a odohral zaň celkovo 280 majstrovských zápasov, v ktorých vsietil úctyhodných 67 gólov. Počtom strelených gólov v majstrovských zápasoch je na 3. mieste (za Hurčíkom a Kráľom) v novodobých štatistikách michalovského klubu. Na to, že „Pepo“ Žarnay hrával na poste stredového hráča, je počet strelených gólov obdivuhodným výkonom. Aj vďaka jeho streleckej potencii postúpilo mužstvo Zemplína do I. SNL, kde hralo nasledujúce 4 ročníky. Aj keď úspechy Zemplína v tomto období boli veľmi striedavé, jedna istota tu bola – výkony Jožka Žarnaya. Bol to typický špílmacher, vynikajúci technicky, rýchlostne, strelecky a kombinačne vybavený futbalista. Skutočný dirigent mužstva. Príklad skutočného morálneho a vynikajúceho hráča.

cenu prebral osobne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *