MŠK Námestovo

MŠK Námestovo.

Futbal v Námestove sa oficiálne začal hrávať od roku 1931 pod hlavičkou Športového klubu. Na začiatku to boli ľudia okolo Ľudovíta Rentku. Táto udalosť mala výrazný vplyv aj na organizáciu športu v okolitých obciach. Na začiatku to boli zápasy proti mužstvám z Oravy. Najprv proti Podbielu v júni 1931, neskôr proti Trstenej, Tvrdošínu, ale aj proti mužstvám z neďalekého Poľska. Napríklad v roku 1933 bolo na zápase so Żywcom až 2500 divákov. Po 2. svetovej vojne, v júni 1947 bol futbal v metropole Bielej Oravy znovu obnovený. Odsúhlasila sa aj výstavba novej hracej plochy na Deputáte.

Až do roku 1973, pod hlavičkou Slavoj, hralo Námestovo okresné súťaže. V roku 1973 prvýkrát postúpilo do krajských súťaži a to do I. B triedy. V tomto období sa ako tréneri výrazne zapísali Rudolf Hubík a Anton Sivoň a hráčsky Milan Kollár, ktorý to dotiahol až do Sparty Prahy. V roku 1977 sa podarilo ľuďom okolo Jozefa Kolejáka otvoriť športový areál s futbalovým štadiónom. Do roku 1986 bolo Námestovo stálym účastníkom krajskej I. B triedy. Následne už pod hlavičkou TJ ZŤS Námestovo a po príchode trénera Dušana Kriaka dvakrát po sebe postupujú z I. B triedy cez I. A až do krajských majstrovstiev. Odohrali tam dve sezóny. V tomto období treba spomenúť na ľudí okolo Jozefa Škvareninu. Hráčsky sa najviac presadili brankári, a to Silvester Habiňák vo VSS Košice, Igor Holub v Plastike Nitre, Vladimír Hrubjak v Dukle Banská Bystrica a Vladimír Mušák ako rozhodca v ligových súťažiach.

Po roku 1992 už pod hlavičkou MŠK Námestovo a na začiatku znova s trénerom Dušanom Kriakom a na konci so Silvestrom Habiňákom sa podarilo postúpiť z I. B triedy až do III. ligy v roku 1997. Najvyššia krajská súťaž sa v Námestove hrala do roku 2001. Tu treba spomenúť ľudí ako Silvester Habiňák, Dušan Krnáč st., Jozef Pindiak, František Košťál st., Ignác Hrkeľ, Ján Michaliga a hráčov, ktorí boli pri obidvoch vzostupoch námestovského futbalu: Vladimír Šalata, Štefan Feja, Jozef Čaprnda. Na začiatku 90. rokov začína hrávať aj hráč, ktorý sa najviac presadil vo svete futbalu, a to Daniel Kosmeľ. Pôsobil vo viacerých ligových mužstvách a s MŠK Žilina dosiahol aj ligový titul a zahral v jej drese v európskych pohároch.

Od jesene 2008 je súčasťou futbalového štadióna aj ihrisko s umelou trávou. V roku výročia 80. rokov futbalu v Námestove sa podarilo MŠK postúpiť do historicky najvyššej súťaže, aká sa kedy hrala v Námestove, do III. ligy – skupiny Východ. Do Námestova prichádzajú mužstvá z východného Slovenska, ako napr. Bardejov, alebo Lokomotíva Košice. Je potešujúce, že sa darí aj dorasteneckým družstvám. Starší dorast dokázal v roku 2011 pod vedením Karola Polťáka to, čo sa začiatkom 90. rokov nepodarilo generácii okolo trénera Ignáca Hrkľa – postup do 2. celoštátnej dorasteneckej ligy. Veľmi dobré výsledky dosahujú aj žiacke kolektívy, ktoré sú dlhodobo v najvyššej krajskej súťaži – I. lige Stred, patriacej už pod Slovenský futbalový zväz.