FC Baník Ostrava

FC Baník Ostrava je český futbalový klub, ktorý v súčasnosti hráva v najvyššej českej futbalovej súťaži.

Baník vznikol v roku 1922 a v začiatkoch nemal ani vlastné ihrisko. Od roku 1935 hrali futbalisti na Starej strelnici a v roku 1959 sa klub presťahoval na svoj terajší štadión – na Bazaly. Mesto Ostrava plánuje, že by sa mal klub presťahovať po vybudovaní nového mestského futbalového štadióna do Svinova.

V povojnovom období zostúpil klub len dvakrát do 2. ligy. Po Slavii Praha je teda Baník Ostrava druhým prvoligovým tímom, ktorý v najvyššej súťaži zotrval najdlhšie bez prerušenia.

Najväčšie úspechy klubu sú späté s menom trénera Evžena Hadamczika, ktorý v Baníku pôsobil od roku 1978. Počas piatich rokov na trénerskom poste získal s Baníkom Ostrava dvakrát majstrovský titul, trikrát obsadil druhé miesto, dvakrát vyhral Český pohár a raz Česko-slovenský pohár. Ďalšie veľmi úspešné obdobie znamenala sezóna 2003/04, kedy Baník po 23 rokoch opäť získal majstrovský titul a bol vo finále Pohára ČMFS. V roku 2005 klub tento pohár vyhral.

Baník má jedných z najradikálnejších fanúšikov v Česku (tzv. chachary). Fanúšikovia udržujú družbu so slovenským Spartakom Trnava a poľským GKS Katowice.