Žilina – Michalovce

— ZhrnutieMŠK Žilina – MFK Zemplín Michalovce 4:0 (1:0) Góly: 14. Králik, 65. Balaj, 70. Mihalík, 73. Káčer (z 11

Zhrnutie

MŠK Žilina – MFK Zemplín Michalovce 4:0 (1:0)
Góly: 14. Králik, 65. Balaj, 70. Mihalík, 73. Káčer (z 11 m). ŽK: Balaj – Grič, Beskorovajnij, Špiriak. Rozhodovali: Somoláni – Ádám, Roszbeck, 1694 divákov

Žilina: Volešák – Kaša, Králik, Minárik – Diaz – Majdan, Káčer, Sluka – Tomič (66. Bernát), Balaj (75. Boženík), Mihalík (76. Škvarka)

Michalovce: Kira – Žofčák, Špiriak, Beskorovajnij, Vojtko – P. Kolesár (70. Trusa) – Diarra, Danko, Grič, Kountouriotis – Tounkara (55. Sulley)

Naši futbalisti dnes ukončili 8 zápasovú sériu bez prehry vo Fortuna lige na ôsmych zápasoch. Nad naše sily boli futbalisti Žiliny, ktorí vyškolili našich futbalistov z efektivity a rýchleho prechodu do útoku. Domáci išli do vedenia v 14.minúte po rohovom kope Káčera, keď skóroval obranca Králik. Naši hrali svoju hru, dostali sa do viacerých vyložených šanci, ale buď bol príliš pozorný brankár Holec alebo malá brána.V druhom polčase využili Žilinčania dva rýchle protiútoky, na ktorých konci bol Filip Balaj, respektíve Jaroslav Mihálik. Gólový účet uzavrel v 73. minúte z pokutového kopu Miroslav Káčer.

Po prvých zápasoch jarnej časti sa o výkonoch Žiliny rozhodne neskladali básne, ani sa na jej hru nespievali ódy. Sám tréner Jaroslav Kentoš nebol spokojný s tým, čo jeho zverenci predvádzali a prízvukoval, že očakáva z ich strany lepšiu hru. Tá sa kúsok po kúsku zlepšovala a pred prvou reprezentačnou pauzou dosiahla svoj momentálny vrchol.

Číselne sa dá vyjadriť jednoducho. Víťazstvo 4:0 nad Michalovcami, ktoré na jar takisto predvádzali dobré výkony, je úplne zaslúžené. Prakticky až na prvých pätnásť minút druhého polčasu mali Žilinčania zápas plne pod kontrolou a hosťom, ktorým chýbali potrestaní Rota a Carillo, robili problémy už od úvodu. Zaskočili ich totiž rozostavením s tromi stopérmi a krajní hráči, donedávna predovšetkým obrancovia Majdan a Sluka, sa podľa držania lopty posúvali buď do záložnej, alebo obrannej formácie.

„Čakali sme rozostavenie 4 – 3 – 3, takže prekvapenie to pre nás bolo. Mali sme s tým problémy, ľahko nás otvárali. Vedeli sme, že môžu nastúpiť aj inak, ale zle sme na to reagovali. V druhom polčase to už bolo lepšie, ale druhý inkasovaný gól domácich rozhodol,“ priznal tréner Michaloviec Anton Šoltis.

Chýbali dva články

Po deviatich súťažných zápasoch bez prehry v rade prišla v jubilejnom desiatom zápase pre Michalovce krutá porážka. Chýbali mužstvu z východu republiky po náročnom stredajšom pohárovom zápase sily, alebo si tréner vysokú prehru vysvetľuje inak? „Nebolo to o chýbajúcich silách. Mali sme obranu, ktorá nám fungovala, ale po vylúčeniach v pohári nám z nej dva články vypadli a nie je jednoduché ich nahradiť, nemáme taký široký káder. Naskočili noví chlapci, chýbala zohratosť, najmä na stopérskom poste. Chlapci sa snažili, bola to pre nich škola, ale o tom to je, aby hrali zápasy v takomto tempe. Chceli sme hrať vysoko, to bol náš cieľ, ale súper dokázal cez nás ľahko prechádzať a v tom bol problém,“ doplnil kouč Zemplínčanov.

Lepšia sa všetci

Žilinčania pokračujú na jar v dobrých výkonoch a až na remízu v overtúre proti Trnave všetkých päť ďalších súbojov vyhrali. Lepší sa nielen ich hra, ale aj výsledky. V tomto týždni nastrieľali dovedna osem gólov, celkovo na jar štrnásť a inkasovali iba trikrát. Náhradníci za zranených či mimo formy hrajúcich jednotlivcov si svoje miesta zastali, niektorí menej, iní výrazne. Na pravej strane obrany sa výrazne uchytil odchovanec Majdan, do dobrej formy sa dostal aj krídelník Tomič, čo pomohlo Žiline v strede poľa, kam sa na svoje tradičné miesto vrátil Diaz. Po rozpačitejšom úvode jari predvádza opäť jesenné výkony Sluka, v strede poľa upútali ďalší žilinskí tínedžeri Myslovič, či Bernát, dobré momenty ukázal stopér Minárik, prvé skúsenosti v áčku nabral Kopas. A do hry proti Michalovciam naskočil na záverečnú štvrťhodinu aj uzdravený Škvarka.

Z kapitána Káčera sa stáva jeden z extrémne dôležitých článkov tímu, Mihalík si výbornými výkonmi vypýtal premiérovú pozvánku do reprezentácie Slovenska. Holec za čoraz spoľahlivejšou stopérskou dvojicou Kaša – Králik v posledných dvoch ligových kolách neinkasoval a chýbajúce góly jesenného kanoniera Boženíka nahradil rodiaci sa jarný kanonier.

Hlasy trénerov:

Jaroslav Kentoš, hlavný tréner MŠK Žilina: „Dnes sme podali určite najkomplexnejší a najlepší výkon jari. Možno sme trochu zaskočili súpera pozmeneným rozostavením, hrali sme však ešte útočnejšie. Je to dobrá alternatíva a do nadstavby výhoda pre hráčov i nás trénerov. Sme radi, že sme si vytvorili naozaj veľké množstvo šancí, môžem hráčov iba pochváliť za prístup a samotný výkon. V prestávke som hlavne chalanov povzbudzoval, že prídu aj ďalšie šance a hlavne, aby sa naďalej koncentrovali. Druhým gólom sme stretnutie zlomili a potom to už bolo v našej réžii. Pred reprezentačnou prestávkou je to cenné víťazstvo. Futbal je o góloch, šanciach, dnešný futbal sa musel divákom páčiť. Škoda, že ich na štadióne nebolo o pár tisíc viac, malo by to iné grády.“

Anton Šoltis, tréner MFK Zemplín Michalovce: „Domáci išli v prvom polčase zaslúžene do vedenia, v druhom polčase sme mali za najtesnejšieho náskoku domácich nejaké šance, no nepadlo to. Tam sa zápas lámal, druhý gól bol rozhodujúci, potom si to súper ukočíroval. Výsledok je možno krutý, no Žilina zaslúžene vyhrala. Futbal sa hral hore-dole, chceli sme hrať otvorene, šancí bolo na jednej i druhej strane naozaj dostatok. Stále je to o ľuďoch, ktorí by vo väčšom počte hráčov ešte viac vyburcovali.“