Spartak Trnava – Michalovce

— Zhrnutie…12.kolo Fortuna ligy FC Spartak Trnava – MFK Zemplín Michalovce  1:2 (0:0) Góly: 90+. Vlasko (11 m) – 48.

…12.kolo Fortuna ligy

FC Spartak Trnava – MFK Zemplín Michalovce  1:2 (0:0)

Góly: 90+. Vlasko (11 m) – 48. a 65. Taiwo

ŽK: 30. Vlasko, 72. Savvidis – 14. Siopis, 63. Soler

Rozhodovali: Gemzický – Tomčík, Straka; bez divákov

FC SPARTAK: D. Rusov – Jónsson (73. M. Turňa), Grič, Anthony, Tsaousis – Cabral (53. P. Kolesár), Bukata (53. Tumma), Savvidis, Yusuf (71. S. Olejník), Yao (53. E. Pačinda) – Vlasko

MFK ZEMPLÍN: M. Markovič – Siopis, Soler, F. Vaško, M. Vojtko – Špoljarič (46. M. Begala) – Phillips, M. Bednár, Ivanov (80. M. Trusa), Taiwo (90+. Hirnyi) – Tandir

Krátke zhodnotenie:

Naši futbalisti dnes aj bez niektorých opôr predviedli trpezlivý, vysoko taktický, kolektívny výkon s nasadením a množstvom víťazných osobných súbojov o loptu. Dva nádherné góly Zemplína strelil v druhom polčase Abdulrahman Taiwo. Čistý štít nášho brankára poškvrnil Vlasko premenenou penaltou v 93.minúte. Ale to už nie je dôležité. Dôležité je víťazstvo Zemplína a tri body do tabuľky Fortuna ligy.

Zostava Zemplína:

Priebeh zápasu:

Kapitánsku pásku mal na rukáve Martin Bednár, pretože z rôznych zdravotných dôvodov nemohol Jozef Majoroš počítať s viacerými hráčmi základnej zostavy ako Igor Žofčák, Martin Kolesár, Neofytitidis, alebo Kountouriotis a Popovits.

Stretnutie začalo opatrne. Naši si vedomí toho, že v úvodnom zápase sezóny od Trnavy dostali gól už v prvej minúte mali rešpekt, ktorý ponúkol domácim tri rohy po sebe. Našťastie z nich nezapršalo a tak sa naši mohli osmeliť a pokračovať v pozornej defenzíve a pokusoch o rýchly prechod do útoku, resp. o útok ako taký.

Aj napriek tomu sme videli v prvom polčase viacero pološancí, šancí ale aj striel. V 13.minúte  vystrelil spoza šestnástky Bukata presne na kopačku Vlaska, ktorého skvele vychytal Markovic. V 14.minúte videl žltú kartu za faul zo zadu náš bek Siopis. Naznak šance sme mali v 16.minúte keď Soler našiel na šestnástke hlavu Tandira, ktorý ju len vlasmi pohladil. V 19.minúte sa dostali domáci k strele, Yao tesne minul ľavú žrď Markovicovej brány. V 24.minúte sa po skvelom vyšachovaní po autovom vhadzovaní dostal do šestnástky Spoljaric, ktorého zdvojili obrancovia Spartaka a zastavili ho. Z pohľadu hlavného rozhodcu to bolo v pohode a žiadny faul sa nejednalo. Domáci sa dostali k ďalšej strele v 27.minúte sa po akcii cez stred poľa dostal na dostrel Savvidis a jeho polocenter polostrela presvišťala cez Markovicovú šestnástku. Do konca polčas sa udiali ešte nejaké zaujímave situácie ale nič čo by stálo za opis.

Do druhého polčasu prišlo k striedaniu, do hry prišiel Begala namiesto Spoljarica. Už v 48. minúte sme vhadzovali z pravej strany, Siopis posunul Ivanovovi, ktorý nikým nekrytý mal dostatok priestoru, aby sa pozrel kto je v šestnástke a odcentroval. Na zadnú tyč si dobre nabehol Taiwo, ktorý aj napriek tiesneniu otvoril skóre duelu. Nula jedna pre Zemplín.

Domáci vedomí si nepriaznivého stavu začali viac útočiť, prestriedali, do hry prišiel Pačinda, Peter Kolesár a Tumma. Domáci útočili a po strate lopty, vyrážali naši do protiútokov. V 61. minúte vyšla našim akcia z pravej strany a islandský obranca skoro zakončil do vlastnej brány. Bol z toho len roh.

V 65.minúte sa naši dostali k štandardnej situácii, rozohrali to po čiare na Taiwa, ktorý ju vrátil naspäť Vojtkovi, ktorý z jednej poslal zatočený center do šestnástky. Priestor si našiel Tandir, ktorý umiestnil hlavičku k pravej tyči Rusovovej brány, ten si s ňou na čiare poradil, ale na dorážku pribiehal Taiwo, ktorý nevymýšľal a prudko ju napálil na bránu. Rusov sklepol nohami naprázdno a poprosil spoluhráča o pomoc pri vyťahovaní druhého gólu zo siete.

V 79.minte sme sa dostali až do 16-tky Trnavy ale Phillips nikomu neprihral a stratili sme príležitosť vylepšiť skóre. Do konca zápasu sa snažili domáci s výsledkom niečo urobiť ale dnes im v ceste stála pozorná Zemplínska obrana. Už keď sa schyľovalu ku koncu a v nadstavenej druhej minúte prišiel center z pravej strany do našej šestnástky. Siopis pribiehal do súboja a vypichol loptu tak, že pritom fauloval Vlaska. Rozhodca Gemzický neváhal a odpískal penaltu. Tú sám faulovaný premenil a znižil na konečných 1:2. Naši vrátili súperovi prehru z úvodného kola na domácom ihrisku skoro dokonale.

Vyjadrenia trénerov:

Norber Hrnčár, tréner Spartaka:V prvom polčase sme sa dostali do niekoľkých zaujímavých šancí, ktoré sme ale nepremenili. O našej prehre rozhodla nekoncentrovanosť pri prvom góle do postavenej obrany. Potom to bolo z našej strany iba o chcení a kŕčovitosti a hostia svoje víťazstvo uhrali dobrou defenzívnou hrou.“

Jozef Majoroš, tréner Michaloviec: “ V prvom rade chcem zablahoželať chlapcom k víťazstvu a k výkonu. Naše víťazstvo bolo zaslúžené, v defenzíve sme pracovali kompaktne, domácich sme držali ďaleko od brány a nepúšťali ich do šancí. Pri šanci Vlaska nás podržal Markovič, inak Trnava nemala veľa šancí. V druhom polčase sme pokračovali v defenzíve a naskytla sa nám šanca, ktorú sme Taiwom premenili. Tešíme sa, že máme tri body a ideme ďalej pracovať.“

Ohlasy po zápase:

Martin Bednár:

„Nebol to jednoduchý zápas, keďže sme hrali viac bez lopty. Trnava ju mala na svojich kopačkách častejšie, ale do nejakých veľkých šancí sme ich nepúšťali. Plnili sme pokyny trénera a boli sme efektívni, keďže sme prakticky z dvoch vážnejších šancí dali dva góly“
„Som rád, že som bol kapitánom a ešte k tomu aj pri víťaznom zápase. V Michalovciach som dostal šancu pri mužskom futbale, takže má to veľmi teší, že som dostal dôveru od trénera Majoroša.“
„Pred zápasom sme z reproduktorov počuli rôzne reči od trnavských fanúšikov, že odídeme s debaklom a prežijeme klinickú smrť. Myslel som si, že klinická smrť vyzerá horšie ako získať 3 body.“

Videozostrih Huste.joj.sk

Záznam celého stretnutia

Tabuľka po neúplnom 12. kole FL

Napísali o zápase iné média….

Profutbal.sk, Trnava prekvapivo podľahla Michalovciam na domácom trávniku, 31.10.2020

Pred stretnutím bola malá slávnosť, keď brankár Rusov nastúpil na 100. ligový zápas v trnavskom drese a od športového riaditeľa Andreja Kostolanského dostal dres s číslom 100.

Domáci kopali v úvode tri rohové kopy, z ktorých však nič nevyťažili. V 5. minúte mali výhodu priameho kopu, z ktorého však bránu hostí neohrozili. Hostia pohrozili v 9. minúte, ale strela kapitána Bednára išla priamo do rúk Rusova. V 13. minúte najskôr strela Bukatu a vzápätí Vlaska neprešla cez michalovskú obranu. Hostia sa po zisku lopty pokúšali o nebezpečné kontry, no ich snaha končila pred 16-kou. V 19. minúte Yao po priťuknutí lopty Yusufom minul bránu Zemplína. Ďalšie dve príležitosti mali domáci, v 25. minúte, keď Vlasko nedôrazne zakončil a o chvíľu Savvidis krížnou strelou minul bránu hostí. V 40. minúte z otočky prestrelil Yusuf a do polčasu sa už nič mimoriadne na ihrisku nestalo.

V druhom polčase v 46. minúte Bukata z priameho kopu poslal loptu priamo na brankára Markoviča. V 48. minúte po priamom kope Zemplína hlavou prekonal Rusova Taiwo. Hostí gól povzbudil a v ďalšom priebehu si s prehľadom udržiavali územnú prevahu. V 62. minúte vystrelil z priameho kopue vedľa brány striedajúci Pačinda. Hostia svoje vedenie zvýšili v 65. minúte, keď opäť Taiwo z uhla prestrelil Rusova. Hostia zápas dohrávali v pohode, naopak domáci nič poriadne nevymysleli a tretíkrát doma prehrali a budú mať nad čím rozmýšlať. Už v nadstavenom čase faul hosťujúceho hráča priniesol domácim aspoň pokutový kop, z ktorého Vlasko uzavrel skóre dnešného stretnutia na 1:2.

fcspartaktrnava.com, Michalovce vrátili Spartaku požičané, 31.10.2020

Zápas sa začal v slávnostnom duchu, keď športový riaditeľ Andrej Kostolanský odovzdal symbolický dres k stému ligovému zápasu za Spartaka kapitánovi Dobrivojovi Rusovovi. Vtedy asi málokto tušil, že to bude aj posledná príležitosť na potlesk pre domácich hráčov.

Trnava nezačala zle a v 13. min skúšal strieľať spoza šestnástky Bukata, loptu ešte pred brankárom spracoval Vlasko, ale Markovič mu pohotovým vybehnutím znemožnil otvoriť skóre zápasu. Veľkú šancu mal v 19. min Yao, ku ktorému sa dostala lopta po osi Bukata – Vlasko – Yusuf, ale Yao z prvej v dobrej pozícii netrafil bránku. O päť minút neskôr pristavil Yao v šestnástke loptu pre Vlaska, ale ten bol tiesnený a strela bola príliš slabá. Michalovce sa prezentovali ofenzívnejším poňatím hry ako minulý týždeň Trenčín, ale ich akcie v prvej polhodine končili ešte pred šestnástkou Spartaka. Trnave znova chýbala finálna prihrávka a tak boli obaja brankári v prvom polčase v relatívnom bezpečí.

Úvod druhého polčasu mal Spartak katastrofálny. Ivanov poslal dobrý center do šestnástky, kde Taiwa neubránil Jónsson a Michalovce po jeho hlavičke zblízka viedli. Tréner Hrnčár zareagoval trojitým striedaním a do hry poslal Pačindu, Kolesára aj Tummu. Ako prvý ohrozil bránku Pačinda, ale jeho pokus z priameho kopu minul ľavú tyčku. Zahrmelo na druhej strane, keď po ďalšom utešenom centri ešte Rusov vytlačil hlavičku Tandira, ale dorážka Taiwa bola gólová – 0:2. Do hry potom zasiahli aj mladý útočník Olejník a Turňa, ale Michalovce držali opraty zápasy pevne v rukách. Najbližšie k zníženiu mal Vojtko, ktorý si zlým odkopom takmer strelil vlastný gól. Ofenzíva Trnavy bola jalová a až do konca zápasu si Spartak nevynútil väčší tlak, z ktorého by rezultovalo aspoň zníženie. Poslednú šancu mal v závere riadnehohracieho času po Olejníkovom priťuknutí Vlasko, ale jeho bombu chytil Markovič. V nadstavenom čase posúdil kontakt na Vlaska v šestnástke rozhodca ako nedovolený a sám faulovaný z penalty aspoň kozmeticky upravil skóre, ktoré nič nezmenilo na tom, že Michalovce zaslúžene vyhrali a vrátili červeno-čiernym prehru z prvého tohtosezónneho kola.