Michalovce – Zlaté Moravce

— Zhrnutie14.kolo Fortuna ligy MFK Zemplín Michalovce – FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble 2:2 (1:1) Góly: 30. Rota, 64. Kountouriotis

14.kolo Fortuna ligy

MFK Zemplín Michalovce – FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble 2:2 (1:1)

Góly: 30. Rota, 64. Kountouriotis – 45+. a 83. Jarovič

ŽK: 75. Soler (Michalovce)

Rozhodovali: Pavlík – Vorel, R. Bobko; 821 divákov

MFK ZEMPLÍN: M. Kira – Rota, Carrillo, Soler, M. Vojtko (60. Mensah) – Savvidis – Kvocera (85. P. Kolesár), I. Žofčák, Martínez, Popovits (44. Kountouriotis) – Sidibé

FC VION: Pindroch – Čögley, Asanovič, Martin Tóth, J. Brašeň – J. Švec (68. Pereira), Grozdanovski (63. Maranhao), Duga, M. Kovaľ – Richtárech (81. Cabral) – Jarovič

Ani územná prevaha a množstvo šancí dnes nepriniesli Zemplínu tri body. Iba jeden. Naši futbalisti podali opäť jeden skvelý, obetavý výkon s nasadením, ktorému chýbal jeden gól navyše, aby odzrkadlil reálny priebeh zápasu. 83 % prevaha Zemplína v druhom polčase priniesla našim iba jeden gól, ktorý nakoniec nebol víťazný. Aj taký je futbal, plný nevyspytateľných momentov a emócii. Dnes pre Zemplínčanov, futbalistov aj fanúšikov zároveň je bod, veľmi, veľmi málo.

Michalovská séria bez víťazstva sa natiahla už na päť duelov. Futbalisti MFK Zemplín nedokázali naplno zabodovať ani v súboji 14. kola Fortuna ligy proti Zlatým Moravciam, s ktorými sa doma rozišli zmierlivo po remíze 2:2. Zverenci trénera Antona Šoltisa dvakrát v záveroch polčasov prišli o vedenie, takže legionári Llazaros Rota a Christos Kountouriotis zo svojich premiérových gólov v tejto sezóne veľkú radosť nemali…

Hostia od Žitavy vstúpili do zápasu dobre, patrili im úvodné minúty aj si vypracovali prvú vážnejšiu šancu, avšak v 10. minúte stroskotal Švec na Kirovi. Zakrátko to strelami po zemi skúšali domáci Sidibé a Martínez, ale aj Pindroch bol pozorný. Potom Kvocerov nepríjemný center vyrážal Pindroch a na druhej strane v 25. minúte Dugovu strelu vytlačil spod brvna Kira. O päť minút sa vybral na ofenzívny výlet obranca Rota, v šestnástke si narazil loptu so Žofčákom a popri Pindrochovi poslal loptu presne k žrdi – 1:0. V 37. minút bol autor úvodného gólu v pozícii prihrávača, Sidibé však vystrelil iba do brankára. V samom závere polčasu zahral hosťujúci Švec roh priamo na hlavu dlháňa Jaroviča, ktorý schladil už beztak uzimených divákov – 1:1.

Druhé dejstvo patrilo domácim futbalistom, ale strieľaný center Rotu či viacero štandardných situácií sa neujalo. Prišla však 64. minúta, keď po pravej strane unikol rýchlonohý Kvocera, prihral pred bránu, kde číhal striedajúci Kountouriotis a ten poslal žlto-modrých druhýkrát do vedenia – 2:1. Zápas nabral na obrátkach, hostia ešte viac otvorili hru a štvrťhodinu pred koncom zaútočili domáci do ich rozhodenej obrany, avšak Mensah vystrelil slabo len do pripraveného gólmana ViOnu. V 81. minúte mohlo byť po zápase, po biliardovej akcii po osi Mensah – Rota – Sidibé posledne menovaný v tutovke nechal vyniknúť Pindrocha. A tak v 83. minúte prišiel trest. Pereira predĺžil nakopnutú loptu na Jaroviča, ktorý rutinérsky prekonal Kiru – 2:2. V nadstavení ešte mohol po Savvidisovom centri streliť tretí gól domácich Soler, ale jeho hlavička tesne minula cieľ.

Vyjadrenia trénerov

Anton ŠOLTIS – „Prvý polčas sme sa ťažko presadzovali, súper dobre bránil. Chceli sme hrať kombinačne, aj na ťažkom teréne, sčasti sa nám to darilo, ale naša hra nemala patričnú rýchlosť. Išli sme do vedenia, ktoré sme  neudržali. Taká chvíľková nezodpovednosť. Stáva sa to dosť často. Mali sme problémy s výškovou prevahou súpera, o to viac sme mali byť koncentrovaní. Mám pocit, že sme dostali 11 gól po štandardnej situácii, takže na tom budeme musieť popracovať, lebo nás to zráža na zem. Mali sme dostatok možností na strelenie tretieho gólu, aby sme to ukľudnili, ale nedokázali sme to proste zlomiť. Súper po jednej nakopnutej lopte vyrovnal. Dnes sme mali na to, aby sme ten zápas zvládli. Musíme dať hlavy hore a začať zbierať body, lebo nám zatiaľ utekajú pomedzi prsty.“

Napísali o zápase iné média…

Noviny Zemplína.sk, 2.11.2019, MFK Zemplín opäť bez víťazstva, s Moravcami remizoval 2:2

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce nevyhrali ani v piatom ligovom zápase v rade. V štrnástom kole Fortuna ligy doma iba remizovali so Zlatými Moravcami 2:2. Michalovčania síce po góloch Rotu a Kountouriotisa viedli 1:0 aj 2:1, zakaždým ale na ich presné zásahy dokázal odpovedať útočník ViOnu Jarovič. Zverenci trénera Antona Šoltisa a budúci víkend predstavia v Senici, doma ich uvidíme až po reprezentačnej prestávke, konkrétne v sobotu 23. novembra, kedy o 14.00 hod. privítajú Dunajskú Stredu.

V chladnom a sychravom počasí mohli ako prví skórovať hostia. V desiatej minúte sa až do pokutového územia predral Švec, strelu tohto mládežníckeho reprezentanta ale vykopol brankár MFK Matúš Kira. Na druhej strane pálil z dobrej pozície Sidibe, golman hostí Pindroch sa však nedal zahanbiť takisto. Odolal aj pri strieľanom centri Kvoceru, na druhej strane sa Kira vyznamenal pri dobre mierenej strele Dugu, ktorú vytesnil na rohový kop. Po polhodine hry sa Michalovčania dočkali gólu. Na ofenzívny výlet sa vybral pravý krajný bek Rota, narazil si loptu so Žofčákovom a popod Pindrocha upratal loptu do siete. V 37. minúte mohli domáci skórovať opäť, po Rotovej prihrávke však mieril Sidibe iba do dobre postaveného Pindrocha. V závere prvého polčasu udreli z ničoho nič aj hostia. Na center Šveca vyskočil najvyššie Jarovič, ktorý hlavou vyrovnal na 1:1.

Aj druhé dejstvo patrilo herne domácim. Tí sa viac pokúšali o vedúci gól. Ten dosiahli v 64. minúte, kedy Kvocera poslal strieľaný center do päťky a Kountouriotis v páde poslal loptu do siete. Zlaté Moravce reagovali na nepriaznivý stav otvorením hry. Štvrťhodinu pred koncom ich za to mohol potrestať Mensah, vystrelil však iba veľmi slabo a gólom sa neskončila ani Sidibeho tutovka. Za nepremenené šance prišiel trest sedem minút pred koncom, kedy Jarovič po druhýkrát v zápase prekonal Matúša Kiru. Michalovčania mohli predsa vyhrať, v samom závere ale hlavička Solera iba tesne minula hosťujúcu bránu.

Profutbal.sk, 2.11.2019, Dôležitý bod v boji o top šestku, teší sa Jarović, Šoltis: Takýto zápas musíme vyhrať

Dvakrát vyhrávali, no dvakrát o vedenie prišli. Namiesto toho, aby sa futbalisti Michaloviec výrazne priblížili k vysnenej top šestke, stratili na domácej pôde ďalšie cenné body. Zemplínčania nevyhrali už päť duelov po sebe. Paradoxom je, že takmer vo všetkých sa opakuje rovnaký scenár. Dobré výkony žlto-modrých negujú zbytočné chyby.

„Teší ma, že i po druhom inkasovanom góle sm sa nepoddali a dobre sme naň zareagovali. Išli sme za vyrovnaním, zmenili sme rozostavenie a nakoniec nám to aj vyšlo. Bod si ceníme, pretože Michalovce majú veľmi dobré mužstvo. Miesto, na ktorom sa v tabuľke nachádzajú, rozhodne nie je odrazom ich kvality. Som presvedčený o tom, že budú stúpať vyššie,“ zložil kompliment domácim Karol Praženica, no ani jeho úprimné slová nezmiernili sklamanie Antona Šoltisa: „Išli sme za víťastvom, takýto zápas musíme zvládnuť. Žiaľ, nedarí sa nám to a opakuje sa to pravidelne. Namiesto toho, aby sme strelili tretí gól, tak súper z jednej nakopnutej lopty vyrovná. Mali sme na to, aby sme vyhrali. Bohužiaľ. Musíme dať hlavy hore, ale tieto veci sa musia zmeniť, pretože nám budú body ľahko uchádzať pomedzi prsty.“

Priamy boj o top šestku
Takmer každý fortunaligový tím chce byť po základnej časti v top šestke. ViOn sa v nej dlhodobo drží, Michalovčania, ktorí si v nej zahrali pred rokom, zatiaľ na šieste miesto strácajú štyri body. Aktéri sobotňajšieho duelu si aj preto dobre uvedomovali jeho dôležitosť.

„Je to pre nás veľmi dôležitý bod z hľadiska boja o top šestku. Sme za to šťastní. Sedem tímov je v tabuľke blízko seba, každý jeden bod má veľkú váhu,“ potvrdil dvojgólový hrdina duelu Senad Jarović, ktorý mal doposiaľ na konte iba jeden presný zásah: „Som veľmi šťastný za tieto góly. Dlhšie som sa nepresadil, no keď tvrdo pracujete, ono to raz príde. Bol to naozaj ťažký zápas, domáci hrali výborne, no my sme tiež hrali dobre. Počkali sme si na svoje šance a odvážame si cenný bod. Verím, že naň nadviažeme aj o týždeň proti Slovanu.“

Len ťažko hľadal slová krídelník Zemplínčanov Milan Kvocera, ktorý prihrával na druhý gól Kountouriotisa. Pre odchovanca Trenčína to bol šiesty zápas v drese MFK, pričom víťazne sa skončil len ten prvý v Nitre. „Už niekoľko stretnutí po sebe máme herne navrch, no zbytočne strácame body. Mrzí to, je to pre nás naozaj ťažké, pretože smola sa nám lepí na päty. Boli sme dnes lepším tímom, vypracovali sme si viac príležitostí, žiaľ, nedokázali sme ich využiť,“ poťažkal si 21-ročný ofenzívny stredopoliar, ktorý napriek horším výsledkom v ostatnom období verí v naplnenie cieľa: „Potrebovali sme vyhrať, pretože sme už stratili dosť bodov. Osobne si myslím, že herne patríme minimálne do top šestky, no bodovo nám to zatiaľ nevychádza. Snáď sa to však zlepší.“