Michalovce – Senica

— ZhrnutieFortuna liga 2019/2020 – 4. kolo: MFK Zemplín Michalovce – FK Senica 3:0 (3:0) Góly: 9. Trusa, 27. Carrillo,

Fortuna liga 2019/2020 – 4. kolo:

MFK Zemplín Michalovce – FK Senica 3:0 (3:0)

Góly: 9. Trusa, 27. Carrillo, 43. Žofčák. Rozhodoval: Gemzický, ŽK: Krč, ČK: Trusa, 1621 divákov.

MFK Zemplín Michalovce: Kira – Rota, Carrillo, Červak, Vojtko – Popovic, Turík (83. Mavretič), Savvidis, Žofčák (87. Hovhannisyan), Kountouriotis (64. P. Kolesár) – Trusa

FK Senica: Taborda – Didiba, Dias, Baumgartner (34. Ramirez), Klapan – Yenne, Krč, Cvek, El Moudane – Sulley, Castaneda (74. Addo)

Tri zápasy a deväť minút trvala strelecká nemohúcnosť Michaloviec v novom súťažnom ročníku. Gólové suchoty „východniarov“ ukončil v sobotňajšom zápase proti Senici len osemnásťročný tínedžer Matej Trusa. V skvelom prvom polčase sa k nemu ešte pridali spoluhráči Carrillo so Žofčákom. A bolo vymaľované.

Michalovskí futbalisti sa dočkali prvých gólov aj bodov v tejto sezóne. V súboji 4. kola Fortuna ligy na svojom trávniku nedali šancu Senici, ktorú po kvalitnom výkone zdolali rozdielom triedy 3:0. Všetky tri góly zaznamenali už v prvom polčase, keď sa postupne presadili Matej Trusa, José Carrillo Mancilla a Igor Žofčák. Týmto víťazstvom sa žlto-modrí odpútali z dna tabuľky.

Michalovčania sa do súpera pustili s chuťou a prvýkrát pohrozili v 7. minúte, kedy však Savvidis po trestnom kope Žofčáka hlavičkoval vysoko nad bránu. O dve minúty neskôr sa však už domáci dočkali vytúženého gólu. Na prízemný center Vojtka si pekne nabehol Trusa a zblízka poslal loptu pod brvno – 1:0.

Prvý gól Mateja Trusu za Zemplín, 10.8.2019

Žlto-modrí pokračovali v aktivite a v 25. minúte Kountouriotisovu tvrdú strelu brankár Taborda s ťažkosťami vyboxoval. O dve minúty rozohral Žofčák šikovne priamy kop, na ktorý najvyššie vyskočil Carrillo a hlavou prekonal vybiehajúceho Tabordu – 2:0. O ďalších desať minút sa musel mať senický brankár na pozore aj pri nebezpečnej strele Popovitsa. V 43. minúte zahrával z pravej strany priamy kop kapitán Žofčák a po jeho nádhernej strele k vzdialenejšej žrdi tribúny burácali po tretíkrát – 3:0.

Gól na 3:0 z priameho kopu v podaní Igor Žofčáka

V druhom dejstve domáci kontrolovali dianie na ihrisku, aj keď Seničania mali loptu viac vo svojej moci. V 54. minúte skúšal streliť kontaktný gól Castaňeda, ale pálil veľmi nepresne. Bližšie ku Kirovej bráne už mieril v 57. minúte krížne striedajúci Ramirez. Zemplínčania pozorne bránili, nepúšťali súpera do žiadnych gólových príležitostí a čakali na brejky či štandardky. V 74. minúte sa k strele spoza šestnástky odhodlal Žofčák, lopta však išla len do stredu brány, kde bol pripravený Taborda.

Krátko na to po faule Trusu na Cveka bol domáci mladík vylúčený a MFK Zemplín dohrával v oslabení o jedného muža. V záverečnej štvrťhodine však vôbec nebolo vidieť, že Seničania hrajú presilovku. V 90. minúte ešte raz mohli inkasovať, po štandardke Savvidisa však striedajúci Hovhannisyan hlavou mieril vedľa.

Vyjadrenia trénerov po zápase

Anton Šoltis, tréner MFK Zemplín Michalovce: „S lepšími výsledkami prichádza aj lepšia nálada. Čakali sme na víťazstvo trochu dlhšie, ale podarilo sa a sme za to radi. Aj noví hráči sa dobre ukázali, ich príchodom sme získali kvalitu. Myslím si, že pokiaľ budeme zdraví, tak prídu aj výsledky.“

Michal Ščasný, tréner FK Senica: „Z našej strany to hodnotím ako jednu veľkú katastrofu. Musíme porozmýšľať, ako ďalej. Takto by to asi nešlo. Niektorí hráči asi mali v podvedomí, že Michalovce ešte nebodovali, a že to pôjde samo. Prístup niektorých hráčov by nestačil ani na nižšie súťaže. Musíme doplniť káder. Niektoré posty nemáme zdvojené, nehovoriac o tom, že na niektoré posty ani nemáme hráčov. Na krajoch obrany a na poste stopéra sme dnes mali stredopoliarov. Nemôžeme jedným hráčom plátať tri posty,“

Tlačová beseda po zápase, 10.8.2019

Videozostrih MFK Zemplín Michalovce – FK Senica 3:0, 10.8.2019

Zo zákulisia zápasu Zemplín – FK Senica

Napísali o zápase iné média…

Denník Šport, 10.8.2019

Profutbal.sk 10.8.2019

Domáci futbalisti chceli konečne skórovať i vyhrať a prvý z týchto cieľov naplnili už v 9. minúte. Vojtko poslal loptu do šestnástky, na prihrávku si nabehol nekrytý Trusa a zblízka otvoril skóre – 1:0. Domáci hráči mali v prvom polčase navrch herne aj gólovo, hostia v ňom veľa futbalového umu neukázali. Šance Turíka a Kountouriotisa ešte druhý gól nepriniesli, no v 27. minúte sa domáci dočkali. Na Žofčákov center z priameho kopu si nabehol Carrillo a prekonal brankára Tabordu – 2:0. Kapitán domácich Žofčák sa dve minúty pred prestávkou postaral o jeden z najkrajších gólov doterajšieho priebehu sezóny, keď Tabordu prestrelil krížnou strelou z priameho kopu.

Hostia ani v druhom polčase výrazne nezlepšili svoj výkon. Rozbehnutým Michalovčanom nerobili problémy ofenzívne snahy Seničanov, ktoré sa často končili už v zárodku. V 71. minúte neprekvapil domáceho brankára Kiru ani Castanedov pokus o prelobovanie. Víťazstvo domácich mohol v závere zápasu prikrášliť aj striedajúci Hovhannisyan, hlavičkou však Tabordu neprekonal.

Profutbal.sk 11.8.2019

Aj v stretnutiach proti Žiline, Slovanu Bratislava a Zlatým Moravciam sa Zemplínčania prezentovali sympatickým futbalom, zakaždým však pohoreli na jalovej koncovke. Proti Senici im v prvom polčase vyšlo všetko, na čo siahli, a radujú sa nielen z prvých gólov, ale i bodov. „Podali sme dobrý ofenzívny výkon, boli sme efektívni, čo nám doposiaľ chýbalo. Chlapci sa bavili futbalom, chutilo im, behali, strelili góly. Zaslúžené víťazstvo,“ neskrýval radosť tréner Anton Šoltis: „S dobrým výsledkom prichádza i lepšia nálada, sme za to radi. Čakali sme trošku dlhšie, ale konečne to prišlo.“

Rodáka z Košíc nepotešil iba výsledok, ale i fakt, že počas uplynulých dní vedenie klubu konečne vyslyšalo jeho prosby a doviedlo nové posily. Predovšetkým stredopoliar Savvidis zdvihol úroveň michalovskej hry o level vyššie. „Noví hráči priniesli pokoj a rozvahu do hry, bolo to okamžite vidieť. Savvidis dodal hre myšlienku, pokoj, vedel, kedy hru zrýchliť, kedy spomaliť. Myslím si, že bude veľkým prínosom pre naše mužstvo. Mladšie ročníky sa budú mať od koho učiť. Pokiaľ budú hráči zdraví, verím, že budeme v tabuľke stúpať nahor,“ pochvaľuje si Šoltis, ktorý tiež prezradil, že v hre je ešte príchod ďalšieho útočníka zo zahraničia.

Výraznou postavou zápasu bol útočník Matej Trusa, ktorý si otvoril strelecký účet medzi seniormi, no zápas nedohral. V 76. minúte tvrdo atakoval hosťujúceho Cveka a predčasne putoval pod sprchy. „Určite si to zapamätám do konca života. Samozrejme, prvý gól medzi seniormi ma potešil, no tá radosť by bola rovnaká, ak by skóroval aj niekto z mojich spoluhráčov. Vyšlo to však na mňa, som šťastný. Žiaľ, okrem premiérového gólu som videl aj prvú červenú kartu v živote. Vo výskoku som protihráča nešťastne trafil špičkou kopačky do brucha, rozhodca to potrestal vylúčením. Bohužiaľ. Napriek tomu som si zápas užil,“ okomentoval len osemnásťročný mladík.

Odchovanec michalovského klubu od úvodu sezóny hráva na hrote útoku, hoci v doterajšej kariére nastupoval v strede poľa. Jeho výkony v ofenzíve tešia trénera Šoltisa. „Nastupuje ako útočník, jeho úlohou je strieľať góly. Dnes dal prvý, sme za to radi. Hoci bol vylúčený, nemá byť prečo smutný. Určite ho povzbudíme, pretože vieme, že nefauloval úmyselne. V úvode sezóny nám pomohol, hoci sa ešte stále len učí hrať na hrote útoku. Je pre nás pozitívne, že dokáže zahrať na viacerých postoch,“ vyzdvihol mladý talent 43-ročný tréner žlto-modrých.

Noviny Zemplína, 10.8.2019, Peter Brendza

Michalovčania sa dočkali. Majú prvé body aj strelené góly

Bez deviatich minút rovných 400 gólovo mlčali futbalisti MFK Zemplín Michalovce. Tí v najvyššej Fortuna lige neskórovali vo vlaňajšej sezóne v poslednom kole, ani v prvých troch zápasoch tejto sezóny. Ich strelecké prekliatie zrušil v deviatej minúte duelu štvrtého kola proti Senici najmladší z nich, osemnásťročný Matej Trusa. Keď sa ešte v prvom polčase k nemu pridali skúsenejší Jose Carrillo a kapitán Igor Žofčák, na svete boli nielen prvé góly v tejto sezóne, ale aj prvý bodový zisk. Michalovčania v šesťbodovom zápase zdolali Senicu 3:0 a verme, že sa konečne odpichli k výkonom a výsledkom z vlaňajšej sezóny.

„Rovnaká radosť by z mojej strany prišla aj vtedy, keby gól strelil nejaký môj spoluhráč. Potrebovali sme už zvíťaziť a som rád, že som k tomu pomohol dielom aj ja,“ poznamenal na margo svojho prvého ligového gólu Trusa, ktorý na duel so Senicou nikdy v živote nezabudne. Okrem premiérového gólu totiž videl pätnásť minút pred koncom aj premiérovú červenú kartu. „Mimochodom, je to moja prvá červená karta v živote,“ s povzdychom v hlase konštatuje Trusa, ktorý opísal situácia zo svojej strany. „Videl som vysokú loptu, videl som periférne protihráča. Chcel som ísť do súboja. Trošku som to mal na dlhú nohu. Nejako som minul loptu a špičkou nohy som trafil protihráča. Rozhodca to videl na červenú kartu a jeho rozhodnutie už nezmeníme.“

Spokojný po prvom tohtosezónnom víťazstve bol aj tréner Anton Šoltis. Ten po troch prehrách prekopal svoju základnú jedenástku. V nej dostal šancu proti Senici trebárs Grék Kountouriotis, ale aj tri posily, jeho krajania Savvidis s Popovitschom a Ukrajinec Červak. „Nové posily zvýšili našu kvalitu. Sami ste videli. Savvidis dal našej hre myšlienku, istotu aj pokoj. Vedel kedy zrýchliť, vedel kedy spomaliť. Bol určite plusom pre našu hru. Zaujali aj ďalší noví hráči,“ uviedol na margo premiérových štartov svojich hráčov michalovský lodivod. Ten následne k prvému tohtosezónnemu víťazstvu (v príprave Michalovčania nezvíťazili ani raz) dodal. „S lepšími výsledkami prichádza aj lepšia nálada. Sme radi za prvé víťazstvo. Síce sme naňho čakali dlhšie ale podarilo sa.“

Šoltisa nepotešili iba posily. Potešil ho aj výkon premiérového strelca, osemnásťročného Mateja Trusu. „Či má osemnásť, alebo dvadsať osem rokov, je útočník a má dávať góly,“ smeje sa Šoltis, ktorý vážnejším slovom dodáva. „Ešte sa len učí byť útočníkom. Jeho výhodou je, že môže zahrať na viacerých postoch, čo sa nám v našej terajšej situácii aj hodilo.“ Michalovský lodivod sa vyjadril aj k červenej karte svojho zverenca. „Určite tam nebol úmysel. Musím si to pozrieť na videu. Kontakt tam bol, to treba uznať. Či to ale bolo na priamu červenú kartu, to teraz povedať neviem. Matej tvrdil, že išiel do súboja agresívne. Rozhodca sa ale rozhodol tak, ako sa rozhodol. Nebola to hlúpa červená karta, skôr vyplynula zo situácie. Mateja určite podporíme.“

Michalovčania nezačali sezónu najlepšie. Tréner Šoltis sa v prvých troch kolách musel vysporiadať nielen s ťažkým žrebom, ale aj s úzkym kádrom. Pribúdajúcimi prehrami začali pribúdať aj hráči. Postupne káder rozšírili Brazílčan Bezzera, Ukrajinec Červak, Turek Bekir a aj Gréci Popovitsch so Savvidisom. S posilňovaním vraj ešte nie je koniec. Zatiaľ, čo príchod Rolanda Černáka je nateraz podľa Šoltisových slov neaktuálny, káder by mohol v najbližších dňoch rozšíriť iný útočník. „Práve na hrote nás tlačí topánka. Trénuje s nami nigérijský útočník Issa Mobido Sidibé a v najbližších dňoch príde na skúšku aj ďalší útočník z tejto krajiny. Uvidíme teda, čo sa nám podarí ešte vybaviť,“ zdôrazňuje michalovský lodivod, ktorého zverenci štartujú v stredu aj účinkovanie v Slovnaft Cupe. V ňom vlani dokráčali až do semifinále. V druhom kole sa predstavia v Krásnohorskom Podhradí. „Momentálne už máme dosť široký káder, takže si môžeme dovoliť šetriť kľúčových hráčov. V nedeľu nás čaká ťažký zápas v Dunajskej Strede a tomu aj prispôsobíme zostavu.“

Profutbal.sk 12.8.2019

Najlepšia 11.tka 4.kola

ZOSTAVA KOLA: Tradičnú pondelňajšiu rekapituláciu zakončujeme jedenástkou mien, ktoré sa prezentovali podľa redakcie portálu ProFutbal.sk najlepším individuálnym výkonom. Zastúpenie má päť tímov, štyroch hráčov v nej majú Michalovce, dvojicou prispeli tímy Slovan, Trenčín a Žilina, jedenásteho doplnila Nitra. Honor Hráč kola si vyslúžil brankár AS Trenčín Igor Šemrinec, ktorý napravil svoj horší výkon z minulého týždňa proti šošonom.

V obrannej formácii mu robí spoločnosť dvojica Michalovčanov Llazaros Rota a Jose Carillo, zľava si za gól a asistenciu vypýtal miesto Branislav Sluka zo Žiliny. V strede poľa stojí vedľa seba opäť duo hráčov zo Zemplína, konkrétne Kyriakos Savvidis a Igor Žofčák, spolu s nimi aj TrenčanAbdul Zubairu, ktorý bol pri oboch góloch Trenčína. Na krídle nechýba nitriansky novic Samuel Šefčík a slovanista Erik Daniel s dvomi asistenciami. Na hrote si vystrieľali miesto Dávid Strelec zo Slovana a Róbert Boženík zo Žiliny.

Ideálna jedenástka 4. kola základnej časti Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

Šemrinec – Rota, Carillo, Sluka – Daniel, Zubairu, Žofčák, Savvidis, Šefčík – Boženík, Strelec

NovinyZemplina.sk, 12.8.2019, Peter Brendza

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce vymazali v sobotňajšom štvrtom kole najvyššej Fortuna ligy dve dôležité nuly z tabuľky. Po výhre 3:0 nad Senicou získali prvé body a strelili aj prvé góly.

Zverenci trénera Antona Šoltisa na prvý gól čakali skoro 400 minút. Ich strelecké prekliatie prekonal až deväť minút pred uplynutím tohto času osemnásťročný Matej Trusa. Ten odštartoval prvopolčasovú kanonádu na senickú bránu. Pridali sa aj skúsenejší Carrillo s kapitánom Žofčákom a po polčase tak bolo vymaľované. V druhom dejstve už mohli Michalovčania kontrolovať priebeh hry. Keďže Seničanov nepustili prakticky do ničoho, zaslúžene sa odlepili z dna tabuľky, keď posledné miesto prenechali práve Záhorákom. Viac ako prvé tohtosezónne víťazstvo potešil výkon Zemplínčanov. Ukázalo sa, že dotiahnuté posily, po ktorých tréneri, hráči, či diváci volali od začiatku súťaže, nebudú iba do počtu. Nielenže rozšírili káder, ale hlavne ho skvalitnili, čím vytvorili zdravú konkurenciu v mužstve. Takú, ktorá bola základom úspechu z vlaňajšej sezóny. Michalovčania nemajú najideálnejšie vstupy do sezóny. Na to sme si už zvykli. Káder sa dopĺňa za pochodu, zväčša o hráčov, ktorí sem prichádzajú na hosťovania a ktorých platia ich materské kluby. Tím s najnižším rozpočtom v lige si totiž nemôže dovoliť rozhadzovať peniaze nákupmi. Verme, že tí, ktorí prišli teraz budú rovnako úspešní ako tí, čo tu boli v minulosti. Sobota dala jasný signál, že minulá sezóna sa môže opakovať!

Hodnotenie hráčov (známka je v škále od 1 do 10, 1 najhorší, 10 najlepší výkon)

Matúš Kira – výsledná známka 7

Michalovská jednotka v bráne si po prvýkrát v sezóne udržala čisté konto. Pomohla jej k tomu výrazne aj obrana, ktorá hrala na jednotku. Kira veľa práce v sobotu nemal, čo preniklo za obranu spoľahlivo vyriešil. Michalovský brankár si asi nepamätá, kedy prišiel k nule až takýmto ľahkým spôsobom. Aj preto je jeho známka nižšia…

Llazaros Rota – výsledná známka 6

Keďže Seničania boli vpredu bezzubí, krajní beci sa mohli okrem defenzívy venovať aj ofenzíve. To využívali obaja. Rota podporoval útok, k tomu pridal aj výbornú prácu v defenzíve, kde neurobil jedinú chybičku.

Jose Carrillo – výsledná známka 8

Výkony španielskeho stopéra rastú od zápasu k zápasu. Proti Senici odohral suverénne najlepší zápas v tejto sezóne. Vzadu bol istý, spolu s Červakom dokonale vymazali bývalého spoluhráča Sulleya, ktorému dovolili akurát tri ofsajdy. Carrillo sa prezentoval aj v ofenzíve, keď strelil druhý gól svojho tímu. Aj to zvýšilo jeho výslednú známku.

Vadym Červak – výsledná známka 6

Ukrajinský stopér odohral za Michalovce prvý duel, v ktorom si svoje miesto na trávniku rozhodne zastal. Treba ale povedať, že Seničania jeho spoluprácu s Carrillom príliš nepreverili. Budúcu nedeľu príde poriadny krst ohňom na trávniku Dunajskej Stredy.

Matúš Vojtko – výsledná známka 7

Podobné konštatovanie ako pri Rotovi a prakticky celej obrane. Aj Vojtko mal možnosti zapájať sa do ofenzívy. „Načapoval“ Trusovi prvý gól, ďalšie centre jeho spoluhráči nezužitkovali.

Dimitrios Popovits – výsledná známka 8

Síce sa v zápase ukázalo, že na čiperného gréckeho kridelnika platí agresívna hra, čo sa dá vzhľadom na jeho propozície pochopiť, kto ale vidí, akú má reakciu pri prvom dotyku s loptou musí povedať, že je to kvalitná posila. Popovitsch sa proti Senici snažil. Raz útočil z ľavej strany, raz z pravej, raz zo stredu. Bol skrátka všade.

Jozef Šimon Turík – výsledná známka 7

Po príchode nových hráčov vyrástol aj jeho výkon. Turík nadviazal na svoje výkony z vlaňajšej sezóny. Pýtal si loptu, rozohrával ju dopredu, hľadal spoluhráčov.

Kyriakos Savvidis – výsledná známka 9

Grécky stredopoliar prišiel do Michaloviec iba v priebehu týždňa. Tréner Šoltis mu ale dal šancu v základnej zostave a urobil dobre. Savvidis ukľudnil hru jeho tímu. Keď bolo potrebné tak ju zrýchlil, keď bolo potrebné tak ju spomalil. Spolu so Žofčákom boli najlepšími hráčmi na trávniku.

Igor Žofčák – výsledná známka 9

Michalovský kapitán opäť raz ukázal, prečo je pre tím nenahraditeľný. Na druhý gól prihral, tretí parádne strelil. Okrem toho umne dirigoval hru tímu a takisto aj mladíkov na trávniku.

Christos Kountouriotis – výsledná známka 6

Tretí Grék v základnej zostave si svoje miesto taktiež zastal. Nadviazal na výkon z prvého kola proti Žiline, dal zabudnúť na nezdar v Zlatých Moravciach. Na krídle si pýtal loptu, chodil do šancí, bolo o ňom skrátka počuť.

Matej Trusa – výsledná známka 7

Dal prvý tohtosezónny gól tímu. Pri najmladšom hráčovi kádra je dôležité konštatovanie, že sa vôbec nebojí chodiť do súbojov a vonkoncom nemá rešpekt zo skúsenejších súperov. Možno aj to zapríčinilo, že pätnásť minút pred koncom dostal červenú kartu. Kontakt so súperovým hráčom tam bol, rozhodca si teda zrejme kartu a vylúčenie Trusu obháji. Michalovčanov jeho verdikt oslabil, Trusovi spôsobil zníženie známky minimálne o jeden stupeň.

Peter Kolesár – výsledná známka 6

Ako striedajúci hráč urobil to, čo mal. Rozhýbal ofenzívu svojho tímu, dokonca mohol aj skórovať. Jeho hlavička iba tesne minula bránu. Presne takto si predstavujeme striedajúceho hráča.

Til Mavretič, Armen Hovhannisyan – hrali menej ako 15 minút, ich výkon nehodnotíme

Obaja naskočili do zápasu dobre. Hovhannisyan mohol dokonca aj skórovať. Obaja oživili michalovskú hru.