PREVIEW: V sobotu privítame FC Nitra

V poslednom 22. kole základnej časti Fortuna ligy nás čaká nepríjemný súper. V sobotu 6. 3. 2021 sa v zápase s úvodným výkopom o 14:30 h predstavíme proti futbalistom FC Nitra. Pre náš tím pôjde o veľmi dôležitý zápas z viacerých uhľov. V prvom rade, pozitívnym výsledkom by sme sa radi posunuli v tabuľke vyššie od momentálneho posledného miesta. Taktiež vieme, že momentálne sme po uši namočení v boji o záchranu a preto potrebujeme proti mužstvám podobného tabuľkového postavenia bodovať. V neposlednom by sme sa radi odrazili k lepším bodovým zajtrajškom, čím by sa zaiste zlepšila klíma v kabíne i samotnom klube. Posledné výsledky i aktuálnu tabuľkovú situáciu musíme hodiť za hlavu. V sobotu je v našich silách vyhrať a potešiť tak našich verných fanúšikov.

Na snímke vpravo hráè Trnavy Martin Bukata a kapitán Nitry Erik Jendrišek poèas zápasu 20. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FC Nitra – FC Spartak Trnava v sobotu 20. februára 2021 v Nitre. FOTO TASR – LukᚠGrinaj

Predstavujeme supera – FC Nitra

Klub FC Nitra bol založený v roku 1909. Doteraz sa nikdy netešil z ligového titulu na Slovensku, ale môžeme ho vnímať ako veľmi stabilizovaného účastníka našej najvyššej súťaže. V zime prešiel do rúk nemeckých prevádzkovateľov klubu, ujali sa ho Peter Hammer a Nicolai Schwarz. Z ich príchodom pribudli do A- mužstva hneď niekoľkí nemeckí futbalisti. Zmena nastala v zime aj na poste hlavného trénera, keď Ivana Galáda nahradil Peter Lérant, bývalý kouč Serede. K viacerým zmenám prišlo aj vo vedení klubu, športovým riaditeľom sa stal Henrich Benčík, zmenou prešiel aj hráčsky káder. Nitra od svojho opätovného postupu do Fortuna ligy v roku 2017 sa však mierne trápi. 

Na snímke tréner FC Nitra Peter Lérant poèas dohrávky 17. kola futbalovej Fortuna ligy FK Pohronie – FC Nitra 6. februára 2021 v Žiline. FOTO TASR – Erika Ïurèová

V hráčskom kádri nastala počas zimy poriadna zmena. Do mužstva prišli nasledovní hráči: Jendrišek, Djiby Ba, Celebi, Kauper, Chríbik, Bias, Hambálek, Mészaros, Regasel, Kindsvater, Zejnellahu, Ferjani, Sinan Kurt, Pagliuca, z jesenného kádra ostali Kolčák, Ševčík, či Fabiš, Naopak, mužstvo opustili týto hráči: Záhumenský, Podhorin, Bonilha, Harush, Jesus, Magda (Michalovce), Kuník, Gatarič, Adamec, Olivero či Michal Faško ( Slovan Liberec). I z menoslovu týchto hráčov je známe, že káder Petra Léranta prešiel obrovskými zmenami. 

Na snímke v¾avo hráè Trnavy Cabral Saymon a hráè Nitry Ekin Celebi poèas zápasu 20. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FC Nitra – FC Spartak Trnava v sobotu 20. februára 2021 v Nitre. FOTO TASR – LukᚠGrinaj

FC Nitra je momentálne na 9. mieste tabuľky Fortuna ligy s bilanciou 6 víťazstiev, 4 remízy a 11 prehier so skóre 21:37 a 22 bodmi. Pred našim mužstvom má náskok 3 body. Na jar sa jej darí nasledovne: Pohronie 1:3, Trnava 0:1, Sereď 2:1 a Zlaté Moravce 0:1. Najlepším strelcom tímu je Michal Faško, ktorý je už ale hráčom českého Slovana Liberec. Z aktuálneho kádra po 2 góly zaznamenali Alen Mustafič a Erik Jendrišek. 

 Kádrový prierez

Brankárskou jednotkou tímu je bývalý reprezentant do 21 rokov Dávid Šipoš. Ide i mimoriadne talentovaného a kvalitného brankára, ktorý predvádza pohotové zákroky a vie chytiť veľa „navyše“ a pomôcť tak svojmu tímu. Nitra má v bránke oporu. Na pravej strane obrany hráva ďalší bývalý „dvadsaťjednotkár“ Lukáš Fabiš, poctivý futbalista, ktorý sa snaží podporovať ofenzívu. Na pravom stopérskom poste hráva Senegalčan Djiby Ba. Ide o mimoriadne fyzicky zdatného futbalistu s dobrým defenzívnym súbojom, presvedčivou hlavičkou a charakterom. Vedľa neho nastupuje skúsený Kristián Kolčák. Naľavo zrejme odohrá svoj part 20- ročný Nemec Ekin Celebi, ktorý do Nitry prišiel z B- tímu 1. FC Norimberg. Na poste defenzívneho štítu uvidíme Petra Chríbika. zimnú posilu z FK Pohronie, alebo Ondreja Vrábela, domáceho odchovanca.

Veľmi dôležitý pre vyváženosť stredovej formácie je Bosniak Alen Mustafič, ktorý v klube hosťuje zo Slovana Bratislava. Je to kvalitný futbalista s dobrou myšlienkou, presnými prihrávkami a patričnou bojovnosťou v súbojoch. Pred ním na poste tvorcu hry môže nastúpiť Nemec Sinan Kurt, ale i Švajčiar Kilian Pagliuca, ktorý sa prezentoval gólom i dobrým výkonom proti Pohroniu. Na jednom z krídel je istý šikovný Samuel Šefčík, ktorý zahráva aj všetky štandardné situácie tímu. Veľmi zaujímavým futbalistom je aj Jakub Tancík. nitriansky odchovanec. No najväčšou zbraňou NItry je bezpochyby útočník Erik Jendrišek. Tento bývalý slovenský reprezentant, ktorý dlhé roky legionárčil v zahraničí má síce 34- rokov, no stále je hrozbou. Je mužom okamihu, má kvalitné zakončenie, no stále je závislý od spolupráce s kolegami v poli. Dokáže sám rozhodnúť zápas, podobne ako proti Seredi. Musíme si na neho dávať veľký pozor.

Na snímke z¾ava senegalský obranca Tidiane Djiby Ba (Nitra) a Andrej Fábry (Sereï) v dohrávke 19. kola Fortuna ligy vo futbale ŠKF Sereï – FC Nitra 23. februára 2021 v Zlatých Moravciach. FOTO TASR – Henrich Mišoviè

Posledný ligový zápas Nitry

FC Nitra – FC ViOn Zlaté Moravce 0:1. Favoritom stretnutia boli hostia, ktorý sa ujali vedenia v 21. min. Regasel sotil v pokutovom území Filipa Balaja a sám faulovaný z penalty svojim 12. gólom v sezóne otvoril skóre – 0:1. ViOn bol v prvom polčase dominantnejší, pri obrovskej šanci vychytal Dávida Hrnčára Dávid Šipoš a ten istý hráč trafil aj ľavú žrď domácich. V druhom polčase sa dianie na trávniku pozmenilo. Aktívnejší boli domáci, ale narážali na dobre sformovanú defenzívu a čo prešlo na bránku, to zlikvidoval vynikajúci Adrián Chovan. Jeho hviezdna chvíľa prišla v 83. min, keď fantasticky vytlačil Regaselovu strelu. V 85. min sa potom po 2. žltej karte predčasne pod sprchy porúčal Denis Duga. Zostava Nitry: Šipoš – Regasel, Djiby Ba, Kolčák, Fabiš- Zejnullahu (46. Kauper) – Šefčík (79. Kindsvater), Mustafič (72. Vrábel), Pagliuca (46. A. Mészaros)- Kurt (72. Franko) – Jendrišek.

Na snímke gólová rados hráèov Nitry v dohrávke 19. kola Fortuna ligy vo futbale ŠKF Sereï – FC Nitra 23. februára 2021 v Zlatých Moravciach. FOTO TASR – Henrich Mišoviè

Prognóza duelu

Pôjdeme jednoznačne za víťazstvom. Nič iné ako 3 body z tohto súboja neberieme. Na jar sme zatiaľ získali iba bod a výslednicou toho je, že sa nám nepodarilo postúpiť do hornej šestky. Nepodarilo sa nám splniť náš tajný sen. Momentálne máme však iné starosti – záchranárske. Pohľad na tabuľku neveští nič dobré. Sme poslední, no nemôžeme sa tým prílišne trápiť. Naopak, momentálne potrebujeme myslieť pozitívne. Potrebujeme si veriť. Radi by sme základnú časť Fortuna ligy zakončili víťazstvom a veríme, že to by naše mužstvo správne nabudilo. Povzbudilo by ho do ďalšieho priebehu sezóny a hralo by s väčšou ľahkosťou. Pretože v kádri trénera Jozefa Majoroša je veľká kvalita, je v ňom charakter. V sobotu to však musí byť vidieť na trávniku, pretože čelíme Nitre, súperovi, ktorý je vari najmenej čitateľný z celej ligy. Má svoju kvalitu, rôznorodý káder a šikovného trénera. Neporazí sa sám. No veríme, že bojovnosťou, oduševnenosťou a nasadením sa nám ho podarí zdolať a privodíme si krajšie zajtrajšky pre celý MFK Zemplín.

Text: Miroslav Čief

FOTO: Róbert Andrejov a TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *