Návrat divákov na štadióny prioritou ÚLK

Góly sú korením futbalu, fanúšikovia jeho srdcom i dušou. Bez nich sa význam športu stráca. Futbal sa hrá pre fanúšikov a v čase, keď tribúny zívajú prázdnotou, si ich význam všetci uvedomujeme mnohonásobne viac.

Aj preto prioritou Únie ligových klubov je postupný koordinovaný návrat fanúšikov na futbalové zápasy Fortuna ligy. Vládnym predstaviteľom a Úradu verejného zdravotníctva navrhne spôsob, akým by návrat fanúšikov mohol nabrať reálne kontúry. „Všetci rozumieme komplikovanej situácii, ktorá v súvislosti s pandémiou nastala, a to nielen v športe. Fanúšikovia sú však pre šport dôležití tak, ako šport samotný. Preto ich koordinovaný, postupný a riadený návrat musí byť našou prioritou. Sme v intenzívnom kontakte s Úradom verejného zdravotníctva a predstaviteľmi na úrovni vlády. V krátkej dobe predstavíme konkrétny plán návratu fanúšikov na tribúny. Veríme, že nájdeme pochopenie a dohodneme sa na spoločnom postupe,“ ozrejmuje prezident ÚLK Ivan Kozák.

Práve návrat fanúšikov bol aj dôležitou súčasťou rokovania Prezídia ÚLK za účasti členských klubov Fortuna ligy, ktoré v pondelok prebiehalo online. Na spoločnom postupe sa dohodli všetky kluby. „Chceme zdôrazniť, že návrat fanúšikov by mal prebiehať postupne a koordinovane. Samostatný projekt obsahuje sektorizáciu štadiónov, percentuálny model obsadzovania štadiónov, pravidelné testovanie fanúšikov pred zápasom i riadený spôsob vstupu fanúšikov na štadión s využitím moderných technologických riešení. S fanúšikmi, ktorí navštívili samotné stretnutie chceme online komunikovať. Takto dokážeme zabezpečiť komfort fanúšikov, dodržať všetky nastavené epidemiologické normy a zároveň prostredníctvom komunikácie zamedziť prípadnému šíreniu ochorenia,“ vysvetľuje Kozák.

Vedenie ÚLK čerpá skúsenosti i z Asociácie európskych líg, ktorej je členom. Spolu s predstaviteľmi dánskej Superligy komunikuje aj o Memorande o postupnom návrate fanúšikov na štadióny. „Sme súčasťou pracovnej skupiny, ktorá na týždennej báze preberá vývoj testovania hráčov a návrat fanúšikov na štadióny. V tomto Memorande sa členovia Európskych líg pripoja k spoločnej iniciatíve, čo najskoršieho zodpovedného návratu fanúšikov na futbalové štadióny. Našou ambíciou je využiť skúsenosti z využívania antigénových testov aj na národnej úrovni, keďže v rámci Slovenska máme práve s týmto typom testov najväčšie skúsenosti.“

Šport je dôležitý nielen pre fyzické, ale aj psychické zdravie. Futbal dáva nádej a dobíja pozitívnou emóciou milióny ľudí na celom svete. Aj keď sa väčšina európskych líg hrá momentálne bez divákov, veríme, že sa to čoskoro zmení.

Zdroj: fortunaliga.sk

Foto: Róbert Andrejov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *