O Michalovciach nevedeli vôbec nič

Do zostavy MFK Zemplín rýchlo zapadla dvojica zimných posíl Sviarchynski – Votinov, obaja sú presvedčení, že mužstvo sa v lige udrží.

Funkcionárom prvoligového MFK Zemplín Michalovce sa v zimnom období vydarili zahraničné prestupy. Z východnej časti starého kontinentu pribudla do kádra trojica Aliaksandr Sviarchynski, Nikola Lukič a Maksim Votinov. Spoľahlivý Bielorus Sviarchynski výborne vystužil ľavú stranu defenzívy, kreatívny Srb Lukič dal michalovskej hre myšlienku a urastený Rus Votinov pre zmenu zvýšil konkurenciu na hrote útoku. Navyše Lukič ťahá mužstvo aj gólovo, keď do streleckej listiny sa zapísal už trikrát. Momentálne však pauzuje kvôli zlomenému malíčku na ľavej nohe. Sviarchynski a Votinov na svoje premiérové presné zásahy v žlto-modrom drese stále čakajú, hoci v príprave sa už do čierneho trafiť dokázali. Práve títo dvaja hráči pochádzajúci z krajín bývalého sovietskeho zväzu boli prvými úlovkami nováčika v zimnej prestávke a my sme sa ich teraz rozhodli vyspovedať.

Mnohí fanúšikovia vás veľmi nepoznajú, môžete sa im bližšie predstaviť?

Aliaksandr Sviarchynski (A. S.): Narodil som sa v Minsku, hlavnom meste Bieloruska. Vo veku sedem rokov som začal hrávať za FK Minsk, v ktorom som prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami. Postupne som sa prepracoval do juniorky a neskôr aj do prvého tímu, ktorý hráva tamojšiu najvyššiu súťaž. Ako 18-ročný som prvýkrát nastúpil za A-mužstvo. Stále som hrával na poste krajného obrancu, buď na ľavej alebo pravej strane. Michalovce sú iba mojim druhým klubom.

Maksim Votinov (M. V.): Pochádzam z ruského Saint Petersburgu a futbalu som sa začal venovať v siedmich rokoch. Odmalička hrávam na poste útočníka. Vyrastal som v akadémii Smena Petrohrad, potom som prešiel do Zenitu a v sedemnástich rokoch som zamieril do fínskeho klubu FC Kuusankoski. Potom som skúšal šťastie aj vo švajčiarskom tíme Yverdon-Sports FC, kde som pobudol pol roka a vrátil som sa späť do Fínska, kde som hrával tri roky v najvyššej súťaži. Obliekal som dresy Myllykoskenu Pallo a Mikkelinu Palloilijat. Od začiatku roka 2012 som hrával v najvyššej ruskej súťaži, postupne som pôsobil v Baltike Kaliningrad, Arsenale Tula, Tosne a uplynulú jesennú časť som strávil v Luch-Energii Vladivostok.

Ako sa zrodil váš príchod do metropoly Zemplína?

A. S.: Športový riaditeľ michalovského klubu Marek Zahorčák sa spojil s mojim agentom, ktorý mi následne povedal, že MFK Zemplín potrebuje nejakého krajného obrancu. Pozvali si ma na skúšku, na ktorej som uspel a podpísal kontrakt do konca sezóny.

M. V.: Po skončení angažmánu vo Vladivostoku mi môj agent navrhol, či nechcem prísť do Michaloviec, ktoré hľadali útočníka, tak som tu prišiel vyskúšať šťastie. Dohodli sme sa a takisto ako Alex podpísal zmluvu do konca ročníka.

Čo vás zaujalo na michalovskej ponuke?

A. S.: Mužstvo hráva najvyššiu súťaž a slovenská liga je viac sledovaná ako bieloruská. Tam keď nie ste v tíme, ktorý hrá európske poháre, tak nemáte veľkú šancu posunúť sa ďalej. Predsa len, na Slovensku sleduje zápasy oveľa viac skautov a som tu viac na očiach.

M. V.: Chcel som zostať v Európe, z môjho predošlého pôsobenia vo Fínsku som poznal mentalitu ľudí v týchto končinách. MFK Zemplín pôsobí v prvej lige, takže aj to ma oslovilo.

Prečo ste ukončili pôsobenie vo vašom predchádzajúcom klube?

A. S.: V Minsku mi skončila zmluva a rozhodol som sa zmeniť klubové farby, pretože doteraz som bol stále iba v jednom. Chcel som vyskúšať niečo nové.

M. V.: Takisto mi vypršal kontrakt, ktorý som nepredĺžil, preto som vo Vladivostoku ďalej nepokračoval.

Vedeli ste pred príchodom do MFK Zemplín niečo o tomto klube?

A. S.: Vedel som niečo iba o slovenskom národnom mužstve. O Zemplíne vôbec nič.

M. V.: O Michalovciach som nevedel takmer nič. Zo slovenských klubov som predtým registroval iba Žilinu či Slovan Bratislava, ktoré účinkujú v európskych pohároch. Žiadne iné som do svojho príchodu nepoznal.

V Michalovciach ste už takmer tri mesiace. Ako ste tam zatiaľ spokojní?

A. S.: Som veľmi rád, že v tomto meste a klube pôsobím. Mrzí ma jedine to, že nemáme lepšie výsledky, ale urobíme všetko pre to, aby sme to zlepšili. Inak sa nemám na čo sťažovať.

M. V.: Mesto sa mi páči, nie je veľké a je tu dobré počasie. V klube máme vytvorené dobré podmienky, máme kde trénovať, nechýba ani regenerácia. So všetkým zatiaľ môžem vysloviť spokojnosť.

Prekvapilo alebo zaujalo vás niečo po príchode na Slovensko?

A. S.: Ľudia sú tu veľmi priateľskí, a to sa mi veľmi páči. Príjemne ma prekvapili aj chlapci v kabíne, ktorí sú výborní. Hoci sa prehrá, nikdy nie je zlá nálada. Ozaj je tu dobrá partia.

M. V.: Skúsenosti z pôsobenia v tejto časti Európy už mám, keďže som bol vo Fínsku alebo vo Švajčiarsku. Bol som pripravený na všetko, nič ma neprekvapilo. Som rád, že tu môžem byť.

Na futbalistov máte nezvyčajné čísla dresov (Sviarchynski 44, Votinov 99). Prečo práve také?

A. S.: Stále som hrával so štvorkou, ktorá je mojim šťastným číslom. V MFK Zemplín však bola obsadená Lukášom Tóthom, tak som sa rozhodol pre číslo 44.

M. V.: Už počas pôsobenia vo Fínsku som toto číslo nosieval. A keďže sa mi s ním strelecky darilo, nechal som si ho aj po návrate do Ruska. Odvtedy ho nosím stále.

Ako sa vám pozdáva úroveň slovenskej najvyššej súťaže?

A. S.: Hrá sa tu rýchly a dynamický futbal. Je tu veľa bojovnosti a osobných súbojov. Slovenská liga je oveľa viac vyrovnanejšia ako bieloruská, kde v posledných rokoch dominuje Bate Borisov, ktorému na chrbát dýcha Dinamo Minsk. Zvyšné tímy sú priemerné, vo Fortuna lige môže vyhrať každý s každým.

M. V.: Je veľmi dobrá, predsa len je to slovenská špička. Hrávajú tu kvalitní hráči, zápasy majú väčšinou solídnu úroveň.

S Michalovcami bojujete o záchranu, ako vidíte šance mužstva udržať sa vo Fortuna lige?

A. S.: Pevne verím, že Michalovce hneď po prvom roku neopustia najvyššiu súťaž. Chodí tu veľa divákov, ktorí majú futbal radi. Budem hrať najlepšie ako viem, aby som Zemplínu pomohol udržať sa medzi slovenskou elitou.

M. V.: Máme mužstvo na to, aby si zachovalo prvoligovú príslušnosť aj pre nasledujúcu sezónu. Som presvedčený, že záchranárske boje zvládneme a najvyššiu súťaž pre Michalovce udržíme.

VIZITKY HRÁČOV

Aliaksandr Sviarchynski

Narodený: 16. septembra 1991 v Minsku

Výška: 181 cm

Váha: 79 kg

Post: krajný obranca

Materský klub: FK Minsk

Ďalšie kluby: MFK Zemplín Michalovce

Úspechy: víťaz Bieloruského pohára v sezóne 2012/13, v nasledujúcom ročníku odohral päť zápasov v predkolách Európskej ligy

Maksim Votinov

Narodený: 29. augusta 1988 v Saint Petersburgu

Výška: 191 cm

Váha: 82 kg

Post: útočník

Materský klub: FC Zenit Petrohrad

Ďalšie kluby: FC Kuusankoski, Yverdon-Sport FC, Myllykosken Pallo – 47, Mikkelin Palloilijat, FC Baltika Kaliningrad, FC Arsenal Tula, FC Tosno, FC Luch-Energia Vladivostok, MFK Zemplín Michalovce

Úspechy: v sezóne 2010/11 odohral päť zápasov v predkolách Európskej ligy, proti andorskému tímu Sant Julia zaznamenal hetrik

 

Zdroj: korzar.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *